Jezioro Sławskie 28.05.2017

Ostatnio byłem... albo: kiedyś byłem...
Awatar użytkownika
rawa
Posty: 893
Rejestracja: 18 gru 2020, 23:42
Dziękował(a):: 123 razy
Podziekowano: 223 razy

Jezioro Sławskie 28.05.2017

Post autor: rawa »

Jedno z większych jezior w lubuskim, jednocześnie najbliżej mojego miejsca zamieszkania.

Długość efektywna 9200 m, szerokość efektywna – 1510 m, długość linii brzegowej misy jeziora 24 650 m. Na jeziorze występują wyspy o łącznej powierzchni 10,6 ha.
Z jeziora bierze swój początek rzeka Obrzyca odpływająca w kierunku północnym.
Jezioro Sławskie wraz z Obrzycą tworzy początek malowniczego szlaku kajakowego (Lubuski Szlak Wodny - dł. ok. 200 km, którym przez Kanał Dźwiński dotrzeć można rzeka Obra do Warty i dalej do piastowskiego grodu Santoka), nad jeziorem znajduje się 38 ośrodków wypoczynkowych i 3 pola namiotowe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
grzeszko
Posty: 25
Rejestracja: 20 gru 2020, 19:43
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
moja flota: Kajaki pneumatyczne
Dziękował(a):: 9 razy
Podziekowano: 12 razy

Re: Jezioro Sławskie 28.05.2017

Post autor: grzeszko »

Do jeziora wpada rzeczka Czernica. Próbowałem nią pływać. O ile w lipcu 2018 trochę mi się udało, to rok później była tak zarośnięta, że skończyło się spacerem z kajakiem po Sławie. Natomiast wypływa z niego Obrzyca. Jest tam nawet szlak kajakowy. Papieski. Ale miejscami rzeka bardzo zarośnięta (początek lipca). Startowałem z plaży przy "Słoneczku". A stamtąd trzeba prawie całe jezioro przepłynąć. Obrzycą mi się udało dopłynąć do Konotopu i powrót tą samą drogą. Pamiętam, że umordowany wróciłem jak diabli. Próbowałem jeszcze pływać ciekiem który wypływa z jeziora w Radzyniu i płynie w kierunku j.Błotnego. Ale śmierdzi, a dno strasznie muliste. Wydaje się, że jest 20 cm wody, ale wiosło to mi prawie całe w ten muł weszło. Gdyby trzeba było wyskoczyć z kajaka, mogłoby być nieciekawie.
Awatar użytkownika
rawa
Posty: 893
Rejestracja: 18 gru 2020, 23:42
Dziękował(a):: 123 razy
Podziekowano: 223 razy

Re: Jezioro Sławskie 28.05.2017

Post autor: rawa »

Takich informacji nie znałem, zatoki mają latem taki zakwit że jak to wygląda w wąskich miejscach mogłem sobie tylko wyobrazić.
Jakieś 30 lat temu w Konotopie pływałem wpław jak były tam kampingi i było całkiem sympatycznie.
ODPOWIEDZ