Zalew Szczeciński kwiecień 2021

Ostatnio byłem... albo: kiedyś byłem...
Derku Uzała
Posty: 128
Rejestracja: 29 gru 2020, 08:01
moja flota: Solar, Safari, Helios 1
Dziękował(a):: 28 razy
Podziekowano: 69 razy

Zalew Szczeciński kwiecień 2021

Post autor: Derku Uzała »

Przychodzi taki czas raz do roku, że przemierzam zalew, najchętniej z pomocą żagla i wiatru o odpowiedniej sile. Różnie bywało, czasem nawet 10 m/s wiatru. Optymalnie jest pomiędzy 7-8 m/s. Tak było i tym razem. Zacząłem spod domu w sobotę wieczór. Dopłynąwszy do jednej z nieodległych wysp zanocowałem.
20210424_201508_HDR.jpg
20210424_202953_HDR.jpg
Noc była chłodna, bezchmurna i jasna od zbliżającej się pełni.
20210425_064709.jpg
Poranek przywitał zapowiedzią narastającego wiatru, więc zapach przygody czuć było z oddali. Kiedy wypłynąłem na szerokie wody zalewu, obrałem kurs na dopiero co powstającą wyspę z urobku przy pogłębianiu toru wodnego.
DJI_0602.jpg
To jeden z tych nowych lądów w naszym kraju, której nie wiele stóp dotykało. Moje miały być kolejnymi. Już z oddali kusił ten ląd ciekawym brzegiem.
20210425_105747.jpg
Wyspa ma około 1250m średnicy i jest wypełniana urobkiem od zewnątrz do środka. Kiedy dotknąłem jej brzegu pojawiło się to niezwykłe uczucie, które...
Awatar użytkownika
philozoph
Posty: 192
Rejestracja: 20 gru 2020, 21:16
Lokalizacja: Zielona Góra
moja flota: Pro Line Kanu 430
Dziękował(a):: 1 razy
Podziekowano: 66 razy
Kontakt:

Re: Zalew Szczeciński kwiecień 2021

Post autor: philozoph »

Przeczucie mówi że już niebawem Zalew i mną zahuśta. Jutro tylko tęsknym wzrokiem od lądu zatoczę :)
BTW: mała popijawa wchodzi w rachubę :)
Kiedy w chłodnej morskiej wodzie moczę dłonie,
Mam przeczucie, że to jeszcze nie jest koniec…
Awatar użytkownika
Mat
Posty: 170
Rejestracja: 17 gru 2020, 16:10
Lokalizacja: wlkp
moja flota: delsyk nifty 385, pirania fusion
Dziękował(a):: 4 razy
Podziekowano: 50 razy

Re: Zalew Szczeciński kwiecień 2021

Post autor: Mat »

Ja tam bym się obawiał takich atoli, a nuż to jakiś poligon atomowy albo cuś
Awatar użytkownika
miandas
Posty: 981
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:31
Lokalizacja: wlkp
moja flota: old town camden 120, gumotex solar, gumotex twist 2.1
Dziękował(a):: 99 razy
Podziekowano: 314 razy
Kontakt:

Re: Zalew Szczeciński kwiecień 2021

Post autor: miandas »

Pięknie ale otwarte (nawet takie tylko trochę otwarte) wody nie są raczej dla mnie.
To nie na moją psychikę.
Tym bardziej zazdroszczę i podziwiam.
Klimaty są niesamowite
droga zawsze nagradza
Awatar użytkownika
Strażowy
Posty: 1000
Rejestracja: 17 gru 2020, 16:30
moja flota: Gumotex x 2 : "Solar" & " Safari " 😁 💪
Dziękował(a):: 573 razy
Podziekowano: 169 razy

Re: Zalew Szczeciński kwiecień 2021

Post autor: Strażowy »

Darek, prądu zabrakło że tak urwałeś opowieść ? 🤔......nieeeee, Ty zawsze masz zabezpieczenie prądowe przy sobie 😉, znaczy się , budujesz nastrój 👍
" Przygoda warta jest każdego trudu ..." - Arystoteles

Pozdrawiam :mrgreen:
Derku Uzała
Posty: 128
Rejestracja: 29 gru 2020, 08:01
moja flota: Solar, Safari, Helios 1
Dziękował(a):: 28 razy
Podziekowano: 69 razy

Re: Zalew Szczeciński kwiecień 2021

Post autor: Derku Uzała »

...zapewne towarzyszy odkrywcom nieznanych miejsc czy lądów.
20210425_110009.jpg
Na wyspie przez okrągły rok w dzień i w nocy bez ustanku pracują ludzie. Widzę nie raz z okna domu, jak w blasku potężnych reflektorów wre praca, a terminy gonią przyczajone w mroku . Choć to ode mnie ponad 12 km wodno-błotnej odległości, to prawie naocznie dostrzegam postępy budowy. Co innego z okna, a zupełnie co innego być na miejscu. Kiedy już stawiam ostrożnie stopę na tym księżycowym dla mnie gruncie, badawczo oceniam formę i strukturę. Staram się przewidzieć mogące zaskoczyć mnie niebezpieczeństwo. Przywołuję algorytm poznawczy zapisany w neuronach i odkrywczo stwierdzam, że to przecież zwykły piach. Wdrapuję się ochoczo na czworakach jak dziecko, na skarpę i oto oczom moim otwiera się widok przedziwny. Zamknięty pierścień o szerokości ok. 80m z łagodnie opadającym zboczem w stronę środka wyspy. Tam wprawdzie jeszcze wciąż jest woda, ale dno opada już bardzo łagodnie i wydaje się, że można by brodzić w niej stopami.
20210425_110236.jpg
Pustynny to na razie krajobraz i minie wiele miesięcy, a może lat, zanim dotrą tu nasiona przyniesione wraz z ptasimi odchodami.
20210425_110116.jpg
Z zachwytem spoglądam w stronę skąd przypłynąłem, by dostrzec znajomy zarys wzgórz moreny czołowej WPN.
20210425_110708.jpg
Ponosi mnie fantazja i ruszam na spotkanie z pracownikami, którzy kilka set metrów dalej tworzą to dzieło. Z wygody dystans pokonuję kajakiem poza obrysem wyspy. Ponownie wychodzę na ląd i oczom moim ukazuje się cała prawda o zastosowanej technologii budowy tego pierścienia. A wygląda to tak, że z metrowej średnicy rury wylewa się stale pod dużym ciśnieniem potężny potok błota - urobku, który wydobywany jest z dna kilka km dalej na torze wodnym. Rura bieży po dnie zalewu, by na jej obu końcach unosić się na platformach pływających. Na wyspie w tej brei stale taplają się spychacze i formują ten swoisty piaszczysty atol.
20210425_112207.jpg
Nagle jeden z pracowników w białym kasku (niechybnie kierownik) dostrzega moje uwielbienie dla tej mozolnej roboty i...
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 916
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 430 razy
Podziekowano: 168 razy

Re: Zalew Szczeciński kwiecień 2021

Post autor: Ra$ »

Stawiam na zakończenie typu:
"... i drze się na mnie wniebogłosy, że tu nie można przebywać i w ogóle skąd się tu wziąłem i co sobie wyobrażam"
:)
A Wy?
Awatar użytkownika
jack
Posty: 108
Rejestracja: 17 gru 2020, 20:58
Lokalizacja: Zawiercie
moja flota: Twist1/2, Palava
Dziękował(a):: 58 razy
Podziekowano: 43 razy

Re: Zalew Szczeciński kwiecień 2021

Post autor: jack »

'Derku Uzała' ależ podoba mi się Twoja narracja, lubię takie pisanie. A swoją drogą dla kogoś z południa kajakowanie po Zalewie Szczecińskim to lekka egzotyka. 8-) . Ode mnie pewnie bliżej nad Balaton :lol:
Awatar użytkownika
Hegemon
Posty: 781
Rejestracja: 17 gru 2020, 18:05
Dziękował(a):: 94 razy
Podziekowano: 137 razy

Re: Zalew Szczeciński kwiecień 2021

Post autor: Hegemon »

Zasadź tam pierwsze drzewko i jako ląd z roślinnością wnioskuj o nadania nazwy jako odkrywca :-)
Jestem F I T ... Fajny I Tłusty :D
Awatar użytkownika
rawa
Posty: 893
Rejestracja: 18 gru 2020, 23:42
Dziękował(a):: 123 razy
Podziekowano: 223 razy

Re: Zalew Szczeciński kwiecień 2021

Post autor: rawa »

Trzeba zobaczyć tą wyspę, świetnie to przedstawiłeś.
ODPOWIEDZ