Sztoła w Bukownie - 23.05.2021r.

Ostatnio byłem... albo: kiedyś byłem...
MichałD
Posty: 23
Rejestracja: 19 maja 2021, 08:44
Lokalizacja: Jura K-Cz
moja flota: Zasadniczo Nifty385, czasem dwójkami
Dziękował(a):: 5 razy
Podziekowano: 29 razy

Re: Sztoła w Bukownie - 23.05.2021r.

Post autor: MichałD »

Właśnie ze względu na zalinkowany przez Łysego film i inne wiadomości pojawiające się od początku roku w necie zdecydowałem się na spływ. Sporo osób zachwalało, zresztą z roweru oglądałem wielokrotnie B.Przemszę, Białą i Sztołę, ale zawsze albo czasu nie było, albo coś tam. Warto, nawet ten króciutki odcinek, jak ktoś mieszka w promieniu 40-50km to w 4 godziny całość z dojazdami ogarnie, czyli letnim popołudniem można na kajaczek wyskoczyć.
Awatar użytkownika
Marcel
Posty: 321
Rejestracja: 20 gru 2020, 20:29
Dziękował(a):: 18 razy
Podziekowano: 116 razy

Re: Sztoła w Bukownie - 23.05.2021r.

Post autor: Marcel »

Bukowno to wogóle jest miasto na wypasie. Jak jest środek lata to warto wziąć rowery i przyjechac tam na cały dzień.
Najpierw spłynąć kajakiem ten zrobiony odcinek, to jest jakaś godzina.
Potem iśc na basen - niby to zwykły mosirowski i to odkryty ale jest zrobiony lepiej niż niejeden aquapark - zjeżdżalnie, basen 50m, sztuczna rzeka.
Na koniec po prostu pojeżdzić po okolicy, zakolami rzeki tak zeby zobaczyć ją też z góry, zobaczyć punkt widokowy nad dawną piaskownią. Można też zejśc na dół piaskowni i zobaczyć bardzo ładny leśny staw. Na upartego można w nim nawet popływać.

I żeby się trochę ukurtlaranic na koniec podjechać do ZG Bolesław na wystawę maszyn górniczych (można do tych maszyn wchodzić) i odwiedzić stary opuszczony kościół na drodze do Bolesławia.
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 916
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 430 razy
Podziekowano: 170 razy

Re: Sztoła w Bukownie - 23.05.2021r.

Post autor: Ra$ »

Marcel -> muszę sobie Twój post gdzieś zapisać. Bo na razie byłem tylko nad Sztołą w zimie, na biegówkach.
Awatar użytkownika
Marcel
Posty: 321
Rejestracja: 20 gru 2020, 20:29
Dziękował(a):: 18 razy
Podziekowano: 116 razy

Re: Sztoła w Bukownie - 23.05.2021r.

Post autor: Marcel »

Ra$ pisze: 25 maja 2021, 09:29 Marcel -> muszę sobie Twój post gdzieś zapisać. Bo na razie byłem tylko nad Sztołą w zimie, na biegówkach.
A to dopiero początek..

Można zobaczyć jeszcze zbiornik przy Leśnym dworze - tam gdzie zaczynają się spływy. Warto go obejść, bo to taki zbiornik który prawie wchodzi na pustynię.
Można iść kawałek pod prąd Sztoły powyżej zbiornika, aż do jej źródeł. Po drodze obejrzeć opuszczone młyny i praktycznie opuszczoną wieś.
Jadąc jeszcze kawaek dalej, trafiamy na ruiny dawnej bazy rakietowej.
Z kolei jadą drogą 'wprost na piaskownie" można trafić do wsi Bór Biskupi. Teraz już nie wygląda to tak efektownie, bo drzewa zarosły, ale kilka lat temu była to jedyna w PL wieś na pustyni. Po prostu dookoła niej, i to dokładnie dookoła była kopalnia piasku. Więc poza dwoma drogami, można było się tam dostać tylko pokonując ponad kilometr po piachu.

Z kolei idą zgodnie z nurtem Sztoły można znaleźć ruiny dwóch młynów, ruiny wapiennika, i prześliczne jezioro na Przymiarkach - ale tam trzeba jechać po kilku dniach obfitych deszczy wtedy jezioro jest pełne.
Z kolei w

Potem można podążać rowerem przez starszą część Bukowna aż do Sławkowa - jakieś 7km. W Sławowie to już nie ma takiego wypasu. Ale warto odwiedzić ścieże rowerową na bagnami - ten pomost ma chyba z kilometr długości.
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 916
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 430 razy
Podziekowano: 170 razy

Re: Sztoła w Bukownie - 23.05.2021r.

Post autor: Ra$ »

Marcel pisze: 25 maja 2021, 11:43 ...
Można iść kawałek pod prąd Sztoły powyżej zbiornika, aż do jej źródeł. Po drodze obejrzeć opuszczone młyny i praktycznie opuszczoną wieś.
Jadąc jeszcze kawaek dalej, trafiamy na ruiny dawnej bazy rakietowej.
...
No więc na razie ten fragment znam...
ODPOWIEDZ