Sztoła 29.05.2021

Ostatnio byłem... albo: kiedyś byłem...
maciej66
Posty: 87
Rejestracja: 21 gru 2020, 12:56
moja flota: witam
Dziękował(a):: 1 razy
Podziekowano: 32 razy

Re: Sztoła 29.05.2021

Post autor: maciej66 »

Tam gdzie nie ma spływów komercyjnych jest zawsze ciekawie. Jak zwykle dobra relacja😃
grzeszko
Posty: 25
Rejestracja: 20 gru 2020, 19:43
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
moja flota: Kajaki pneumatyczne
Dziękował(a):: 9 razy
Podziekowano: 12 razy

Re: Sztoła 29.05.2021

Post autor: grzeszko »

Sztoła stała się bardzo popularna. Komercyjne spływy na całej rzece pływane są rzadko, ale pojedyncze kajaki pływają chyba codziennie. Tak mi zeznawał znajomy, jeździ tam na ryby. Proszę meldować gdyby ktoś się wybierał, bo ja jestem chętny. Raz tam tylko płynąłem i to na "sprzątaniu rzeki". Katorga była. Zbiórka o 7.00. a koniec po 20tej. Jest jeszcze opcja dotarcia do Bukowna z dmuchańcem pociągiem, ale wtedy musiałbym płynąć na Maczki, a tak jednorazowo to przy wielu przenoskach to znów byłaby ciekawie i pewnie bym nie zdążył na ostatni autobus. A trzeba się spieszyć, bo nie wiadomo jak będzie z wodą, bo kopalnia ma chyba przestać pompować wodę w październiku. To jedyne źródła zasilania rzeki. Kopalnia zasila Babę, a Baba Sztołę.
Awatar użytkownika
jack
Posty: 107
Rejestracja: 17 gru 2020, 20:58
Lokalizacja: Zawiercie
moja flota: Twist1/2, Palava
Dziękował(a):: 58 razy
Podziekowano: 43 razy

Re: Sztoła 29.05.2021

Post autor: jack »

Wszystko wskazuje, że to już koniec Sztoły🙁. Pompy mają stanąć jeszcze w tym roku.
Awatar użytkownika
Marcel
Posty: 321
Rejestracja: 20 gru 2020, 20:29
Dziękował(a):: 18 razy
Podziekowano: 116 razy

Re: Sztoła 29.05.2021

Post autor: Marcel »

A ktos zna dokladna date kiedy to ma stanac? Bo mowili o pazdzierniku, ale wyglada na to ze termin sie przesunal.
Awatar użytkownika
Włodek
Posty: 1088
Rejestracja: 21 gru 2020, 01:10
Lokalizacja: Siedlce
moja flota: Canoe Wichita (prospector)
Dziękował(a):: 409 razy
Podziekowano: 439 razy

Re: Sztoła 29.05.2021

Post autor: Włodek »

2-3 mies. temu mignął mi w TV urywek regionalnego programu interwencyjnego o wodzie w Sztole.
Mieszkańcy Bukowna i organizacje turystyczne naciskały na dyr. kopalni aby utrzymać pompowanie wody.
Coś naobiecywał ale czas pokaże na ile wiarygodnie.
Awatar użytkownika
jack
Posty: 107
Rejestracja: 17 gru 2020, 20:58
Lokalizacja: Zawiercie
moja flota: Twist1/2, Palava
Dziękował(a):: 58 razy
Podziekowano: 43 razy

Re: Sztoła 29.05.2021

Post autor: jack »

Coś takiego pojawiło się w necie: https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 9435281709
Awatar użytkownika
Marcel
Posty: 321
Rejestracja: 20 gru 2020, 20:29
Dziękował(a):: 18 razy
Podziekowano: 116 razy

Re: Sztoła 29.05.2021

Post autor: Marcel »

Mialem dzis chwile czasu i zaglebilem sie w temat. Mam wrazenie ze to wszystko jest strasznie chaotyczne.

- Kopalnia sie zamyka i to jest fakt dokonany.
- Bez kopalni nie bedzie wody. Zeby utrzymac pompowanie, trzeba by utrzymac pompownie i byloby to duże obciążenie finansowe dla Bukowna. Tym bardziej ze do tej pory to kopalnie placila miastu a teraz 'to źrodełko wyschnie'.
- Mieszkańcy boja sie zaprzestania pompowania, bo okazuje sie ze duzo domow stoi na terenach ktore kiedys byly prawie bagienne, a wyschly jak kopalnia zaczela tlłoczyc wode upadową. Przez lata wydawano zezwolenia na budowe bo nikt nie myslal ze kopalnie zamkną.
- Pojawil sie plan otwarcia ubiórki piasku na pustyni starczynowskiej. To by pomoglo bo kolejna piaskownia obnizyla by poziom wod gruntowych na tej samej zasadzie jak kopalnia cynku. I mozna by tę wodę tłoczyć do rzeki i utrzymać jej poziom. Ponieważ szła by 'z piasku' bylaby czystsza niż ta z pokładów ołowiu.
- Piaskowania dzialala by przez ok 75 lat, a potem by sie zrekultywowało tak jak wcześniejsze.
- Ale tu znowu jest sprzeciw mieszkańców (!!!!) bo to chałaśliwe i sprzeciw ekologów bo to nieekologiczne.

Mam wrażenie że chcieliby mieć wszystko: rzekę, suche piwnice, ciszę, brak ingerencji w okolicę i najlepiej zeby bylo za darmo.
Ostatnio zmieniony 25 lis 2021, 18:26 przez Marcel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Włodek
Posty: 1088
Rejestracja: 21 gru 2020, 01:10
Lokalizacja: Siedlce
moja flota: Canoe Wichita (prospector)
Dziękował(a):: 409 razy
Podziekowano: 439 razy

Re: Sztoła 29.05.2021

Post autor: Włodek »

Marcel pisze: 25 lis 2021, 17:15 ... Mam wrażenie że chcieliby mieć wszystko: rzekę, suche piwnice, ciszę, brak ingerencji w okolicę i najlepiej zeby bylo za darmo.
Wszystko na to wygląda.
W większości tak już mamy że od innych oczekujemy więcej niż od siebie.

Na wszelki wypadek, gdy nastanie wiosna, wybieram się na Białą Przemszę (miałem ją w planach).
Awatar użytkownika
Strażowy
Posty: 1000
Rejestracja: 17 gru 2020, 16:30
moja flota: Gumotex x 2 : "Solar" & " Safari " 😁 💪
Dziękował(a):: 573 razy
Podziekowano: 169 razy

Re: Sztoła 29.05.2021

Post autor: Strażowy »

Marcel, co zrobisz jak nic nie zrobisz .....maruderów wszelkiej maści w naszej populacji od groma i jeszcze ciut ciut ...🤪
" Przygoda warta jest każdego trudu ..." - Arystoteles

Pozdrawiam :mrgreen:
Awatar użytkownika
Marcel
Posty: 321
Rejestracja: 20 gru 2020, 20:29
Dziękował(a):: 18 razy
Podziekowano: 116 razy

Re: Sztoła 29.05.2021

Post autor: Marcel »

No nic sie nie zrobi.
O planowanym zamknieciu kopalni wiadomo bylo od 5 lat. Mozna bylo sie dogadac. Chyba.
Podejrzewam ze skonczy sie jak zwykle - czyli pod chwilowym naciskiem spolecznosci pompowanie bedzie utrzymane. Tyle ze sukcesywnie bedzie sie zmniejszala jego wielkosc. A potem jak juz temat sie wszystkim opatrzy to stopniowo kurek sie zakreci.

Ekspertyzy mowia o tym ze rzeka wroci do dawnych zrodel i bedzie plynela jak teraz. Rozrzut czasowy 5-50 lat.


Osobiscie to bym wolal zeby Sztola plynela. Jest fantastyczna krajobrazowoo. Po akcji sporzatania dwa lata temu, mozna w miare doplynac turystycznie (bez zwalek) az do ruin mlyna. Gdyby pojawila sie opcja udroznienia szlaku az do ujscia to bylboby to chyba najlepsze miejsce na splywy w okolicy. Bo to jest serio najladniejsza rzeka.
ODPOWIEDZ