Narewka / Narew Narewka - Siemień Nadrzeczny 22-28 maja 2022

Ostatnio byłem... albo: kiedyś byłem...
Awatar użytkownika
miandas
Posty: 977
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:31
Lokalizacja: wlkp
moja flota: old town camden 120, gumotex solar, gumotex twist 2.1
Dziękował(a):: 97 razy
Podziekowano: 311 razy
Kontakt:

Narewka / Narew Narewka - Siemień Nadrzeczny 22-28 maja 2022

Post autor: miandas »

Od nerwowego wiercenia w trzewiach, że dawno już nie pływałem, przez zafiksowanie się na pomyśle, a skończywszy na realizacji. Czasem to okres pół roku... Nie pamiętam, czy z tą Narwią było podobnie.
Z pewnością jednak podobały mi się relacje znajomych z tej rzeki (Adam, Ted, Maga).
I tak wybrałem się na Narew.
7 dni w ostatnim tygodniu maja. 232 km. Z Pawłem i Darkiem. Były przygody. Było trudno. Było fajnie.
narew 2022 01.jpg
W logistyce pomagał nam Włodek, którego oczywiście, jak zwykle, nie ująłem na żadnym zdjęciu. Razem z żoną, Dzidką, udzielili nam wspaniałej gościny, a Włodek wsparł transport.
Zdecydowaliśmy się rozpocząć spływ nie od Bondarów, tylko na Narewce. I tak, pierwszego dnia, udaliśmy się do miejscowości Narewka.
narew 2022 02.jpg
Na tym odcinku Narewki dominują krajobrazy łąkowe, przeszkód w rzece praktycznie nie ma. Pogoda dostarczała nam wielu atrakcji - jest chłodno, wietrznie i mży. Nie wiedzieliśmy jeszcze, że będzie gorzej. Narewka momentami kojarzy mi się z Prosną.
narew 2022 05.jpg
narew 2022 07.jpg
narew 2022 08.jpg
narew 2022 09.jpg
Po kilku godzinach, już w rzęsistym deszczu, dopływamy do Odrynek , pustelni czyli skitu św. Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich.
Drewniany pomost się rozpada. W ten sposób Darek nadziewa swój kajak pneumatyczny na gwóźdź.
narew 2022 13.jpg
narew 2022 14.jpg
narew 2022 16.jpg
Nie ma wyjścia - za zgodą braci decydujemy się na rozbicie awaryjnego noclegu. Z resztą - jest 17.00, leje, a tu jest przynajmniej altana. Zasłaniamy się tarpami od wiatru, Darek z pomocą Pawła próbuje zakleić dziurkę, zaczynamy coś gotować, odpoczywamy.
narew 2022 15.jpg
Można też gonić króliczka.
droga zawsze nagradza
Awatar użytkownika
miandas
Posty: 977
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:31
Lokalizacja: wlkp
moja flota: old town camden 120, gumotex solar, gumotex twist 2.1
Dziękował(a):: 97 razy
Podziekowano: 311 razy
Kontakt:

Re: Narewka / Narew Narewka - Siemień Nadrzeczny 22-28 maja 2022

Post autor: miandas »

Drugiego dnia rano, nie zdążyliśmy jeszcze skończyć śniadania, kiedy wyszedł do nas jeden z braci i zaprosił na zwiedzanie tego świętego dla prawosławnych miejsca. I… wraz z kolegą po fachu wymęczyli nas przez 1,5 godziny zawile wyjaśniając niuanse dotyczące doktryny prawosławnej.
Tymczasem okazuje się, że łatka trzyma ale… dziurka jest obok!
Po wielu perypetiach, z załataną (w końcu) diurką, wodujemy się na wodę.
narew 2022 18.jpg
Dolina górnej Narwi, to rozlewiska i łąki. Większe skupiska drzew głównie w pobliżu miejscowości. Jest słonecznie, płynie się dobrze.
narew 2022 19.jpg
narew 2022 23.jpg
narew 2022 25.jpg
narew 2022 28.jpg
narew 2022 33.jpg
narew 2022 34.jpg
narew 2022 37.jpg
narew 2022 38.jpg
W końcu zrobiliśmy powyżej 40 km i trzeba było zacząć zastanawiać się nad noclegiem, bo już słońce było coraz niżej. Tak dopłynęliśmy do mostu drogi krajowej nr 19. Za mostem, jakieś 1,5 km, znaleźliśmy świetne miejsce na nocleg. Przywitał nas właściciel - freelancer z Białegostoku. Wśród rozmów o ekonomii, polityce, czarnych dziurach (jeśli obraz czarnej dziury "z góry" przypomina odpływ w zlewie, to do cholery - z drugiej strony musi być jakieś kolanko?! - powie wam to każdy hydraulik) i sensie życia jako takim, upłynął nam wieczór, a nawet kawałek nocy.
droga zawsze nagradza
Awatar użytkownika
miandas
Posty: 977
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:31
Lokalizacja: wlkp
moja flota: old town camden 120, gumotex solar, gumotex twist 2.1
Dziękował(a):: 97 razy
Podziekowano: 311 razy
Kontakt:

Re: Narewka / Narew Narewka - Siemień Nadrzeczny 22-28 maja 2022

Post autor: miandas »

Miałem śmiały plan, by kolejnego (trzeciego) dnia dopłynąć do pola biwakowego Topilec – to ok. 55 km…
Dzień jednak nam sprzyjał. Pogoda ładna, dookoła typowy krajobraz Podlasia, drewniane cerkwie, wsie, charakterystyczne łodzie. Darek wyruszył chwilę wcześniej obawiając się, że swoim dmuchańcem będzie nas spowalniał. Jego obawy były chybione - swoim dmuchanym, niebieskim cadillac-iem pruł, aż miło.
narew 2022 39.jpg
narew 2022 41.jpg
narew 2022 43.jpg
narew 2022 45.jpg
narew 2022 46.jpg
w Surażu dopływamy do pola biwakowego i knajpy "Bajdarka". Odpoczywamy, jemy, pijemy piwo.
narew 2022 47.jpg
Zaraz potem wpływamy na teren Narawiańskiego Parku Narodowego (wstęp płatny, bilety można kupić przez internet).
Robi się powoli wieczór. Jesteśmy świadkami nieprawdopodobnego zjawiska. W powietrzu tysiące (miliony???) dziwnych ni to much, ni to komarów. Wiele z nich (samce po kopulacji?) wpada do wody, a tam natychmiast są pożerane przez ryby.
narew 2022 50.jpg
narew 2022 51.jpg
narew 2022 52.jpg
narew 2022 55.jpg
W końcu dopływamy do celu - to pole biwakowe Topilec. Jest pięknie. To miejscówka polecona przez moją siostrę i Włodka z ekipą. Bardzo chciałem zobaczyć to miejsce.
droga zawsze nagradza
Awatar użytkownika
miandas
Posty: 977
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:31
Lokalizacja: wlkp
moja flota: old town camden 120, gumotex solar, gumotex twist 2.1
Dziękował(a):: 97 razy
Podziekowano: 311 razy
Kontakt:

Re: Narewka / Narew Narewka - Siemień Nadrzeczny 22-28 maja 2022

Post autor: miandas »

Zaczyna się dzień 4. Zwijamy się. Na początku nieco mylimy odnogi ale po krótkim kluczeniu wpływamy na główny nurt. Po południu ma zepsuć się pogoda.
narew 2022 53.jpg
narew 2022 54.jpg
Po drodze menadry i odnogi Narwi w Narwiańskim Parku Narodowym.
Odpoczynek w Waniewie. Atrakcją jest tam ręcznie napędzany (przez miłych turystów) prom przez jedną z odnóg Narwi.
narew 2022 56.jpg
Mijamy też w końcu znane mi już drogowskazy z pętli dla kajakarzy poprowadzonych z Kurowa.
narew 2022 57.jpg
Odwiedzamy szańce Koziołek. Zmiana warunków hydrologicznych powoduje, że miejsca, przez które bez trudu przepływaliśmy 3 tygodnie wcześniej teraz są uciążliwe, szczególnie dla Darka. Czuję się winny, bo to był mój pomysł z tym Koziołkiem.
narew 2022 59.jpg
Zaczyna się coraz poważniej chmurzyć, gdy wpływamy w odnogę Narwi do Rzędzian – około 4 km.
Strzałka z kierunkiem do odnogi na lewym brzegu, jest umiejscowiona przed kamiennym progiem na Narwi, który trzeba obnieść. Słusznie Włodek zwrócił uwagę, że ludzie nie zauważają w opisach rzeki, że do pokonania jest ten prog ORAZ pierwszy jaz myśląc (bo tak mylnie wynika z różnych opisów), że przenioska jest jedna. Wpływając w odnogę unikamy opisanych przeszkód ale w samych Rzędzianach również czeka krótka ale niewygodna przenioska przez drogę.
Z pierwszymi grzmotami burzy, wśród ulewnego deszczu, docieramy do wsi - to koniec parku narodowego. Właścicielka pensjonatu ma dla nas propozycję nie do odrzucenia - kwatera zakurzona i bez sanitariatów, a także wody bieżącej ale za to z klimatem i za burżujskie stawki. Wieczór spędzamy w altanie z ogniskiem w palenisku. Zły wyciąg powoduje, że jesteśmy uwędzeni, jak pstrągi.
narew 2022 60.jpg
droga zawsze nagradza
Awatar użytkownika
miandas
Posty: 977
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:31
Lokalizacja: wlkp
moja flota: old town camden 120, gumotex solar, gumotex twist 2.1
Dziękował(a):: 97 razy
Podziekowano: 311 razy
Kontakt:

Re: Narewka / Narew Narewka - Siemień Nadrzeczny 22-28 maja 2022

Post autor: miandas »

Kolejny (5) dzień zaczyna się ładnie. Trasa zaczyna się od wyżej opisanej przenioski przez drogę. Następnie, przez ok. 5 km, płyniemy uroczą odnogą Narwi. Są nawet zwałki!
W końcu docieramy do głównego nurtu i przeskakujemy przez pierwszy jaz (właściwie drugi ale pierwszy ominęliśmy przez wpłynięcie w odnogę do Rzędzian).
narew 2022 61.jpg
narew 2022 62.jpg
narew 2022 63.jpg
narew 2022 65.jpg
Jest coraz większy wiatr ale na razie da się płynąć. Darek w swoim kajakiem a`la blue cadillac ma największy problem – duży opór, wysokie siedzisko, słaba sterowność.
narew 2022 66.jpg
narew 2022 67.jpg
Na trzecim jazie poddajemy się - musimy przeczekać najgorszy wiatr, bo robi się niebezpiecznie. Czas spędzamy wesoło, co jakiś czas chłostani przeszywającymi podmuchami i deszczem.
narew 2022 68.jpg
narew 2022 69.jpg
IMG_20220526_164438.jpg
Kiedy w końcu schodzimy na wodę, warunki są znacznie lepsze i w ten sposób, raz-dwa jesteśmy w Tykocinie
Po półgodzinnym zwiedzaniu (Paweł i ja, Darek czeka przy okrętach) połączonym z małą degustacją w knajpie Alumnat – zupa rybna / autorskie piwo, przeskakujemy tykociński jaz.
narew 2022 71.jpg
Z miejscem na nocleg wcale nie jest łatwo – albo prywatne, albo niedostępne, albo coś. No i bez drzew. W końcu coś trafiamy. Paweł rzuca się w namoknięte zarośla, znajduje jakieś mokre drewno i sobie tylko znanymi sposobami udaje mu się je rozpalić. I dobrze, bo mokro i zimno. Robię dla wszystkich rozgrzewającą zupę.
narew 2022 72.jpg
droga zawsze nagradza
Awatar użytkownika
miandas
Posty: 977
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:31
Lokalizacja: wlkp
moja flota: old town camden 120, gumotex solar, gumotex twist 2.1
Dziękował(a):: 97 razy
Podziekowano: 311 razy
Kontakt:

Re: Narewka / Narew Narewka - Siemień Nadrzeczny 22-28 maja 2022

Post autor: miandas »

Dzień szósty i ostatnia przenioska. Niestety, przelotny deszcz i również, jak w dniu wcześniej, niebezpieczny wiatr powoduje, że decydujemy się trochę przeczekać.
narew 2022 73.jpg
narew 2022 74.jpg
Potem warunki nieco się poprawiają ale płyniemy z trudem. Dopiero po minięciu ujścia Biebrzy wiatr cudownie się uspokaja, a wieczór jest śliczny.
narew 2022 76.jpg
narew 2022 77.jpg
Darek znajduje fajne miejsce na biwak - w odnodze – starorzeczu. W nocy wieje ale mimo tego jest klimatycznie.
narew 2022 78.jpg
droga zawsze nagradza
Awatar użytkownika
miandas
Posty: 977
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:31
Lokalizacja: wlkp
moja flota: old town camden 120, gumotex solar, gumotex twist 2.1
Dziękował(a):: 97 razy
Podziekowano: 311 razy
Kontakt:

Re: Narewka / Narew Narewka - Siemień Nadrzeczny 22-28 maja 2022

Post autor: miandas »

Rano (ostatni, siódmy dzień) spotykamy sympatycznego wędkarza, który oprócz wędkowania, sprząta na brzegach rzeki pozostawione przez innych śmieci.
narew 2022 79.jpg
Zwijamy się sprawnie. Chcemy spróbować dotrzeć do Łomży przed załamaniem pogody (niestety, owszem, znów).
Na początku warunki są niezłe, choć przelatuje po nas nas raz po raz przelotny, intensywny deszcz. Okoliczności przyrody ładne, pojawiają się piaszczyste łachy, rzeka ładnie meandruje. Ale warunki są coraz gorsze. Bardzo wieje. Odpoczynki krótkie ale częste, poza tym czekamy na siebie - razem jest raźniej i bezpieczniej.
narew 2022 81.jpg
narew 2022 82.jpg
narew 2022 83.jpg
Załamanie pogody się zbliża - znów silny wiatr i znów deszcz. Tym razem również możliwe burze.
Mijamy prom i wkrótce Darek łamie, w czasie pokonywania fali na silnym podmuchu wiatru, wiosło.
narew 2022 84.jpg
narew 2022 85.jpg
Narew 2022  86.jpg
Awaryjne lądowanie, kontakt z zabezpieczającym imprezę Włodkiem i trafiamy pod opiekuńcze skrzydła Dzidki.
Trzeba pomyśleć, jakby tu tę wstrętną Narew skończyć kolejnym razem.
droga zawsze nagradza
Awatar użytkownika
Strażowy
Posty: 1000
Rejestracja: 17 gru 2020, 16:30
moja flota: Gumotex x 2 : "Solar" & " Safari " 😁 💪
Dziękował(a):: 573 razy
Podziekowano: 169 razy

Re: Narewka / Narew Narewka - Siemień Nadrzeczny 22-28 maja 2022

Post autor: Strażowy »

Już się zapoznałem na innej platformie 😉👍...super przygoda
" Przygoda warta jest każdego trudu ..." - Arystoteles

Pozdrawiam :mrgreen:
Awatar użytkownika
miandas
Posty: 977
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:31
Lokalizacja: wlkp
moja flota: old town camden 120, gumotex solar, gumotex twist 2.1
Dziękował(a):: 97 razy
Podziekowano: 311 razy
Kontakt:

Re: Narewka / Narew Narewka - Siemień Nadrzeczny 22-28 maja 2022

Post autor: miandas »

Trochę to tu zmieniłem...
droga zawsze nagradza
Awatar użytkownika
Włodek
Posty: 1074
Rejestracja: 21 gru 2020, 01:10
Lokalizacja: Siedlce
moja flota: Canoe Wichita (prospector)
Dziękował(a):: 407 razy
Podziekowano: 434 razy

Re: Narewka / Narew Narewka - Siemień Nadrzeczny 22-28 maja 2022

Post autor: Włodek »

No no - przygoda jak ta lala.
ODPOWIEDZ