Kanał Bernardyński / Prosna: Kalisz - Gizałki 13.05.2023

Ostatnio byłem... albo: kiedyś byłem...
Awatar użytkownika
miandas
Posty: 977
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:31
Lokalizacja: wlkp
moja flota: old town camden 120, gumotex solar, gumotex twist 2.1
Dziękował(a):: 97 razy
Podziekowano: 311 razy
Kontakt:

Kanał Bernardyński / Prosna: Kalisz - Gizałki 13.05.2023

Post autor: miandas »

Wreszcie zrobiła się ładna pogoda. Po przepłynięciu Wrześnicy spodobało mi się zwiedzanie Wielkopolski. A że już od jakiegoś czasu myślałem o uzupełnieniu katalogu spływów Prosną o Kanał Bernardyński, pozostało tylko dograć szczegóły. Szczegóły polegały na znalezieniu połączenia do Kalisza. Polregio relacji Poznań – Warszawa, do którego wsiadłem w Kórniku o 5.45, był w Kaliszu o 7.45. Z dworca PKP taksówka na ulicę Sportową, gdzie wcześniej – podczas kilku wizji lokalnych, znalazłem miejsce do wodowania. Do projektu dołączył kolega Paweł. A że kolega jest od tego, że wypada czasem spotkać się z nim (jak śpiewało dwóch bardów w duecie), przygodę przeżywaliśmy pospołu.
Start przy kładce dla pieszych, na początku Kanału Bernardyńskiego, koło Aquaparku. Tak, jak zwykle – godzina 09.00 (magia, normalnie).
Płyniemy miastem, głównie okolica parkowa. Po 2 km od startu próg – nie ryzykowaliśmy spływania, więc przeciągnęliśmy kajaki. Kanał ciągnie się przez 7.5 km, po których wpada do Prosny na wysokości wsi Warszówka, już za jazem i elektrownią na Prośnie. Jest ładny, pomimo otaczającej tkanki miejskiej wygląda dziko. Natknęliśmy się na nim na dwa zatory – do przepłynięcia. Przed połączeniem z Prosną bystrze (podejrzewam, że spowodowane przez 2 niskie prożki, które ukryły się przy obecnym stanie, pod wodą).
Prosna za Kaliszem jest rzeką odkrytą, z dość trudno dostępnymi brzegami (skarpa, trzcina, pole uprawne), nieregularnie porośniętymi jeszcze przez drzewa i krzewy. Jest ładnie, choć momentami monotonnie. 7 km od połączenia z Kanałem Bernardyńskim MEW w Jastrzębnikach. Krótka instrukcja obsługi: interesuje nas lewa odnoga, lądujemy przy samym jazie po prawej stronie, przenosimy kajaki przez drogę (ok 20 m). Następnie nad ogrodzeniem (barierki ok 1m, najwyraźniej ktoś postanowił uprzykrzyć życie dobrym ludziom), wzdłuż prawego brzegu jeszcze kolejne 30 m, i wodujemy się poniżej wysokiego i trudnego, sztucznego progu.
Od tego momentu już bajka. Płyniemy, nic się nie dzieje.
W Brudzewku na prawym brzegu informacja o przystani kajakowej ale takowej nie stwierdzono. Na prawym brzegu widać natomiast schron bojowy. Paweł, który się zna na takich sprawach, poinformował, że to polskie umocnienia sprzed 1939.
Na 39 km od startu Chocz. Na prawym brzegu, przed mostem wiata i dogodne miejsce do lądowania/ wodowania ale nie dokonaliśmy wizji lokalnej, bo akurat trwała tam biesiada po jakimś sobotnim spływie masowym przy dźwiękach umpa-umpa i rozochoconych piskach, a że my jesteśmy w wieku przedstarczym, to stwierdziliśmy, że i tak nic nam po owych piskach i uciekliśmy. Poza tym nie lubimy umpa-umpa.
Coś się na rzece jednak zmienia – przypominam sobie, że płynąwszy tędy przed laty żadnej infrastruktury kajakowej nie stwierdzałem.
Teraz pojawiają się jakieś tabliczki, a w okolicy Łęgu (krótko przed Gizałkami) na lewym brzegu mijaliśmy coś na kształt przystani kajakowej.
Przed Gizałkami farmy wiatrowe - robią kolosalne wrażenie!
Meta w Gizałkach – jakieś 100 metrów przed mostem po prawej stronie jest wyjście na brzeg i dojście do drogi. Jeszcze wcześniej jest wyjście ale wyglądające na własność prywatnej firmy kajakowej.
Zrobiliśmy 51 km.
Podsumowując: rzeka łatwa i przyjemna, nie rzucająca może na kolana ale też nie stanowiąca rozczarowania. Trochę trudno o fajne miejsce do lądowania ale za Choczem sytuacja się nieco poprawia.
To był fajny dzień na kajaku. I, jak to piszą w relacjach: pogoda dopisała.

Załączniki
prosna 2023 21.jpg
prosna 2023 22.jpg
prosna 2023 31.jpg
prosna 2023 41.jpg
prosna 2023 51.jpg
prosna 2023 61.jpg
prosna 2023 71.jpg
prosna 2023 81.jpg
prosna 2023 91.jpg
prosna 2023 101.jpg
prosna 2023 111.jpg
prosna 2023 121.jpg
prosna 2023 131.jpg
prosna 2023 141.jpg
prosna 2023 151.jpg
prosna 2023 161.jpg
prosna 2023 171.jpg
prosna 2023 181.jpg
prosna 2023 191.jpg
prosna 2023 201.jpg
prosna 2023 211.jpg
prosna 2023 221.jpg
prosna 2023 231.jpg
prosna 2023 241.jpg
prosna 2023 251.jpg
prosna 2023 261.jpg
prosna 2023 271.jpg
prosna 2023 281.jpg
droga zawsze nagradza
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 910
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 419 razy
Podziekowano: 166 razy

Re: Kanał Bernardyński / Prosna: Kalisz - Gizałki 13.05.2023

Post autor: Ra$ »

Bardzo ładne zdjęcia, szczególne te mocno zielone!
Awatar użytkownika
miandas
Posty: 977
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:31
Lokalizacja: wlkp
moja flota: old town camden 120, gumotex solar, gumotex twist 2.1
Dziękował(a):: 97 razy
Podziekowano: 311 razy
Kontakt:

Re: Kanał Bernardyński / Prosna: Kalisz - Gizałki 13.05.2023

Post autor: miandas »

Ra$ pisze:Bardzo ładne zdjęcia, szczególne te mocno zielone!
Nic nie podbijałem, może to wina podbicia kolorów w aparacie. Na szczęście mnie to nie przeszkadza, bo niedowidzę kolorów Obrazek
droga zawsze nagradza
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 910
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 419 razy
Podziekowano: 166 razy

Re: Kanał Bernardyński / Prosna: Kalisz - Gizałki 13.05.2023

Post autor: Ra$ »

Ja absolutnie nie sugeruję podbijania kolorów! Taka pora roku, że zieleń mocno soczysta i po prostu to mi się podoba!!! Ze zdjęć mogę powiedzieć, że rzeka "zyskuje przy bliższym poznaniu" bo patrząc na mapę to się wydaje troszkę nudna :)
Awatar użytkownika
miandas
Posty: 977
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:31
Lokalizacja: wlkp
moja flota: old town camden 120, gumotex solar, gumotex twist 2.1
Dziękował(a):: 97 razy
Podziekowano: 311 razy
Kontakt:

Re: Kanał Bernardyński / Prosna: Kalisz - Gizałki 13.05.2023

Post autor: miandas »


Ra$ pisze: się wydaje troszkę nudna :)
Ładnie meandruje, dużo ptaków i innego zwierza. Szpalery drzew. Są jednak momenty, że jest nużąca. I tak nie umywa się do pewnego odcinka Wieprza sprzed kilku lat pod tym względem Obrazek A na Wieprzu też mi się podobało!
droga zawsze nagradza
Awatar użytkownika
Strażowy
Posty: 1000
Rejestracja: 17 gru 2020, 16:30
moja flota: Gumotex x 2 : "Solar" & " Safari " 😁 💪
Dziękował(a):: 573 razy
Podziekowano: 169 razy

Re: Kanał Bernardyński / Prosna: Kalisz - Gizałki 13.05.2023

Post autor: Strażowy »

już na Fejsie klepnąłem komentarza - super integracja panowie w piękne okno pogodowe : 👌
" Przygoda warta jest każdego trudu ..." - Arystoteles

Pozdrawiam :mrgreen:
ODPOWIEDZ