Gorce BC

Łukasz
Posty: 261
Rejestracja: 22 gru 2020, 12:42
moja flota: canoe 14` na płaskie
Critical Mass na wyboje ;)
Dziękował(a):: 6 razy
Podziekowano: 50 razy

Re: Gorce BC

Post autor: Łukasz »

uprawiam BC w gorcach i beskidach od dawna, na trasach przygotowanych jak i nie ;)
co do techniki (dla tych co jeżdżą na nartach zjazdowych)warto przypomnieć sobie "podstawy" czyli skręcanie i hamowanie pługiem, bo tylko to działa ;) przy moich nartach czasem szus zadziałą ale średnio, skręcanie zwykle przekładanką jest najlepsze, no chyba że ktoś ma wyższy level i zaczyna telemarkować ;) to jest wypas ;) i na prawde świetnie wygląda ;) trasa na Turbacz (olimpijczyków) jest jedną z moich ulubionych tras i często tam bywam, niestety w tym roku jest taka ilość ludzi, że przenieśliśmy się w inne rejony, weekendowo nie ma gdzie auta zaparkować pod trasą
ogólnie biegówki backcountry czy skitury to bardzo fajny sport ;) u nas uprawiany rodzinnie, czasami zdarza się że jedziemy rodzinnie ekipą w 12-15 osób ;) sport w m iare tani i na prawde świetny dla rekreazji i odpoczynku, nawet nie mając umiejętności i techniki samo "poczłapanie" na nartach (nawet po lotnisku w Nowym Targu) daje kupe radochy i frajdy ;)
Awatar użytkownika
Łysy
Posty: 275
Rejestracja: 17 gru 2020, 18:51
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Gumotex: Solar, Safari
Dziękował(a):: 264 razy
Podziekowano: 153 razy

Re: Gorce BC

Post autor: Łysy »

Dla mnie to był pierwszy kontakt z tego typu nartami. Dotychczas korzystałem właśnie jedynie ze zjazdówek. W moim przypadku nawet pług nie bardzo wychodził. Poniekąd mogło to wynikać z tego, że narty, które pożyczyłem były z tych wąskich (nie wiem jak poprawnie nazywa się ten rodzaj :roll: ). BC są jednak trochę szersze i z reguły posiadają krawędź. Niemniej nie powiem, żeby mi się nie podobało :) Nie wykluczam, że jeszcze kiedyś spróbuję swoich sił z tego typu sprzętem. Poza tym jaka oszczędność na wyciągach 8-)
Łukasz
Posty: 261
Rejestracja: 22 gru 2020, 12:42
moja flota: canoe 14` na płaskie
Critical Mass na wyboje ;)
Dziękował(a):: 6 razy
Podziekowano: 50 razy

Re: Gorce BC

Post autor: Łukasz »

różnica między BC a biegówkami to głównie krawędź i szerokość, BC mają krawędź, biegówki zwykle nie,
znam tylko jedną osobę która spróbowała i jej sie nie podobało :D więc wyjątkiem nie jesteś ;) rakie człapanie daje dużo frajdy
co do "niewychodzenia" pługu, to zwykle "zjazdowcy" przyzwyczajeni są do tego że mają pięte na sztywno do narty, wtedy łatwiej utrzymać narte na krawędzi, nie wpada w żadne dziwne falowania, w biegówkach czy BC pięta nie jest wpięta na sztywno, tył narty potrafi latać gdzie chce ;) jeśli to ogromna przeszkoda można spróbować skiturów, tam do zjazdu blokuje się wiązania jak w zjazdówkach, i bardziej zjazd przypomina normalne narty
teraz nawet dla miłośników snowboardy są splitboardy, gdzie dzieli się deske na 2 połówki do podchodzenia pod górkę ;)
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 909
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 416 razy
Podziekowano: 166 razy

Re: Gorce BC

Post autor: Ra$ »

No ja zawsze chciałem mieć typowe BC, ale z braku sensownych ofert mam zwykłe biegówki (BC to rynek pierwotny tylko, albo wtorny w tej samej cenie, a przy częstotliwości normalnych zim raz na 7 lat zakup jest troszke malo uzasadniony) Skitury mnie troszkę zniechęcają tym, ze waga sprzetu jest zbliżona do zjazdowych, buty też i wydaje mi się że w człapaniu po rownym bylo by ciężej. Ale moze kiedyś spróbuję.
Awatar użytkownika
jack
Posty: 105
Rejestracja: 17 gru 2020, 20:58
Lokalizacja: Zawiercie
moja flota: Twist1/2, Palava
Dziękował(a):: 56 razy
Podziekowano: 43 razy

Re: Gorce BC

Post autor: jack »

Widzę, że wśród forumowiczów jest całkiem liczne grono jeśli nie praktyków to przynajmniej sympatyków człapania na nartach. Cieszy mnie to ogromnie👍. Może faktycznie warto zrobić jakiś spęd pod Turbaczem.
Co do sprzętu BC jest to po prostu bardziej masywna wersja biegówek, szersze wiązania i narty oraz solidniejsze buty. Koszty zdecydowanie niższe niż skitury a radochy masa bo nawet jeśli w Bielsku czy Krakowie wiosna to jeszcze nie zdarzyło się żeby w górach nie dało się pochodzić po stokówkach.
Awatar użytkownika
miandas
Posty: 977
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:31
Lokalizacja: wlkp
moja flota: old town camden 120, gumotex solar, gumotex twist 2.1
Dziękował(a):: 97 razy
Podziekowano: 311 razy
Kontakt:

Re: Gorce BC

Post autor: miandas »

A w tych BC do podchodzenia też foki, czy jest inna technika?
droga zawsze nagradza
Łukasz
Posty: 261
Rejestracja: 22 gru 2020, 12:42
moja flota: canoe 14` na płaskie
Critical Mass na wyboje ;)
Dziękował(a):: 6 razy
Podziekowano: 50 razy

Re: Gorce BC

Post autor: Łukasz »

w większości BC masz łuske jak w biegówkach w nowoczesnych masz małą foczkę pod butem (nie na całej długości jak w skiturach) i nie zdejmowalną, narty BC mają elementy współne i z biegówkami i skiturami, to coś tak pomiędzy jednym i drugim (cenowo również :D )
same wiązania delikatnie różnią się od biegówkowych, nie tylko masywnością ale też troche konstrukcją (oraz ilością producentów, tu rynek jest bardziej zróżnicowany niż w biegówkach)
przy bardzo twardym śniegu stosuje się też czasem lekkie foki

ja mam narty BC z rynku wtórnego, (gość był 2 razy nie spodobało się) ale wiązania i buty mam typowo biegówkowe, do moich zastosowań taki zestaw spokojnie wystarcza ;) za całość razem z kijami i butami zapłaciłem 500pln, więc idzie coś znaleźć tylko trzeba trochę cierpliwości wykazać.. jak ze wszystkim ;)

https://www.weld.pl/blog/narciarstwo-sl ... ckcountry/
tu masz główne różnice sprzętu do packcountry
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 909
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 416 razy
Podziekowano: 166 razy

Re: Gorce BC

Post autor: Ra$ »

No to Ci się udało, ja kiedyś dałem za wygraną i kupiłem zwykłe biegówki, potem po prostu chodziłem a nie szukałęm sprzętu, a potem... nie było zim.
Fakt że w górach coś się znajdzie ale poprzedni rok był praktycznie zerowy. W moich okolicach (Limanowszczyzna) było prawie zero. W Gorcach oczywiście coś pewnie było.
Przy okazji zgłaszam chęć do "spędu"!!!
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 909
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 416 razy
Podziekowano: 166 razy

Re: Gorce BC

Post autor: Ra$ »

Aaa, ale zapomniałem się pochwalić! Otóż wczoraj po 20.00 pobiegałem sobie na nartach wokół... Błoń w Krakowie. Było całkiem fajnie (nogi jeszcze czuję :))
Awatar użytkownika
miandas
Posty: 977
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:31
Lokalizacja: wlkp
moja flota: old town camden 120, gumotex solar, gumotex twist 2.1
Dziękował(a):: 97 razy
Podziekowano: 311 razy
Kontakt:

Re: Gorce BC

Post autor: miandas »

Dzięki, Łukasz, za linka.
Gdyby tylko w Wielkopolsce można było częściej zobaczyć śnieg, nie wahałbym się
droga zawsze nagradza
ODPOWIEDZ