Beskid Wyspowy 01.02.2022

Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 909
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 416 razy
Podziekowano: 166 razy

Beskid Wyspowy 01.02.2022

Post autor: Ra$ »

Zainspirowany przez @Włodka (że to niby mam blisko w góry) postanowiłem wypróbować nowe narty. Wstając niespiesznie, wypełniłem "czynności służbowe" i wybrałem się :) Faktycznie Włodek miał rację - nie jest tak daleko, szczególnie jak nie ma korków (1g 40min z Krakowa). Zrobiłem sobie wycieczkę niebieskim szlakiem który idzie na Mogielicę, zaczynając na parkingu w przysiółku Berkówka. Zresztą ślad jest tu:
https://pl.mapy.cz/s/herajeleka
Udało się wspaniale, zima tam w pełni, od samego parkingu szedłem na nartach :) Tego mi było trzeba!
Widoki naprawdę fajne
Widok na Gorce
Widok na Gorce
W lesie pół metra śniegu i nie zero ludzi:
Szlak
Szlak
Ale w lesie nigdy nie jest się samemu, tutaj ktoś ewidentnie robił niedawno porządki:
Norka
Norka
Narty generalnie zdały egzamin, ale żebym umiał na nich porządnie zjeżdżać telemarkiem to jeszcze nie powiem :) gdyby ktoś był zainteresowany to więcej o nich powiem, bo to taka hybryda nart backcountry trochę może skiturów i biegowych :) A chodzi się w zwykłych butach wycieczkowych.
Narta
Narta
Dotarłem na Polanę Stumorgową pod Mogielicą, ale samą Mogielicą zostawiłem sobie na inny raz, mam nadzieję że jeszcze w tym sezonie :)
A to jeszcze jedno zdjęcie  ze szlaku - tłumów nie było :)
Ja!
Ja!
Jeśli komuś się takie rzeczy podobają, zapraszam do Małopolski, okazuje się że zima jest, jak trochę poszukać (bo w Krakowie zero śniegu)!
Awatar użytkownika
Włodek
Posty: 1074
Rejestracja: 21 gru 2020, 01:10
Lokalizacja: Siedlce
moja flota: Canoe Wichita (prospector)
Dziękował(a):: 407 razy
Podziekowano: 434 razy

Re: Bekid Wyspowy 01.02.2022

Post autor: Włodek »

Ra$ pisze: 01 lut 2022, 19:17 ... Narty generalnie zdały egzamin .. gdyby ktoś był zainteresowany to więcej o nich powiem ...
Dawaj :) - jestem bardzo ciekaw.

Gdy mieszka się na południu Polski to trudno mówić że nie ma się blisko w góry. :D
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 909
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 416 razy
Podziekowano: 166 razy

Re: Bekid Wyspowy 01.02.2022

Post autor: Ra$ »

Aa to już mówię. To są narty, które są dość ciekawe. Mają stalową krawędź, na stałe wklejoną fokę na pewnej długości (foka to takie futerko które pozwala tylko na poślizg do przodu - ale to pewnie wszyscy wiedzą). Są dużo szersze od biegówek i dość krótkie (moje 160 cm) no i są taliowane. Generalnie chodzi o to żeby można sobie na nich człapać, ale również zjeżdżać skręcając (już wiem że na biegówkach nie ma mowy o skręcaniu :) ).
Ciekawą cechą jest fakt, że nie trzeba do nich specjalnych butów - mają wiązanie w które wkłada się zwykłe turystyczne buty. Całość jest robiona przez fińską firmę OAC już od lat i są relatywnie popularne - choć bardziej chyba za granicą niż u nas.
Tutaj filmik:


Mam wrażenie, że ktoś już coś wspominał na temat tych nart na naszym forum, a ja wreszcie się zdecydowałem i na razie jestem szczęśliwy mimo ze nie umiem jeszcze tak jeździć jak ten pan z filmiku. Na polskie warunki cena nie jest bardzo niska, ale generalnie sprzęt narciarski jest dość drogi. Zresztą takie rozmyślania mamy w różnych wątkach - ostatnio przy pancraftach.
Natomiast spacer w lesie, bez tłumu ludzi, kolejek, biletów itp itd jest dla mnie jednak bezcenny :)
Ale na zjazdowe narty też się wybieram w tym roku - żeby nie było :)
Awatar użytkownika
Włodek
Posty: 1074
Rejestracja: 21 gru 2020, 01:10
Lokalizacja: Siedlce
moja flota: Canoe Wichita (prospector)
Dziękował(a):: 407 razy
Podziekowano: 434 razy

Re: Bekid Wyspowy 01.02.2022

Post autor: Włodek »

To coś dla mnie - podoba mi się uniwersalność.
Łukasz
Posty: 261
Rejestracja: 22 gru 2020, 12:42
moja flota: canoe 14` na płaskie
Critical Mass na wyboje ;)
Dziękował(a):: 6 razy
Podziekowano: 50 razy

Re: Bekid Wyspowy 01.02.2022

Post autor: Łukasz »

nie wiem czy na tym czy na wodnym ale pisałem o tych nartach kiedyś ;) wydaje mi się że nawet razem rozmawialiśmy o telemarku :)
widze że skusiłeś się na zakup :) jak wrażenia po dłuższym używaniu? możesz się odnieść do skiturów albo klasycznych BC?
Awatar użytkownika
jack
Posty: 105
Rejestracja: 17 gru 2020, 20:58
Lokalizacja: Zawiercie
moja flota: Twist1/2, Palava
Dziękował(a):: 56 razy
Podziekowano: 43 razy

Re: Bekid Wyspowy 01.02.2022

Post autor: jack »

Ciekawa propozycja sprzętowa zwłaszcza, że klasycznych nart BC właściwie nie ma na rynku. A sama Stumorgowa w moim rankingu jest w absolutnej czołówce górskich miejscówek, bez tłumów za to z wybitnymi widokami. Gratuluję udanej wyrypy ;)
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 909
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 416 razy
Podziekowano: 166 razy

Re: Bekid Wyspowy 01.02.2022

Post autor: Ra$ »

@Łukasz: tak to Ty chyba o nich pisałeś tutaj!!! W końcu się skusiłem, a dłuższego użytkowanie jeszcze nie było, bo to była pierwsza wycieczka prócz kręcenia się wokół domu :) Jak będę miał więcej danych to oczywiście opiszę. Nie mogę porównać ze skiturami, bo tych nigdy nie używałem (natomiast kolega ma i dzielimy się wrażeniami). Sam, od kilku lat mam zwykłe biegówki, więc jedynie to porównanie będzie rzetelne.
@Jack, następnym razem razem! Bierzemy jeszcze Peterkę i atakujemy szczyt (ja celowo sobie to zostawiłem na kiedy indziej). A opcje dojścia jak sam wiesz są różne (bo można podejść pod polanę Stumorgową przygotowaną trasą, typowo biegówkową).
Co do sprzętu backcountry to jakiś tam wybór jest, miałem w ręku nowe narty tego typu (w sklepie) za ok 1100PLN. Ale te które oglądałem prócz stalowych krawędzi niewiele się od moich biegówek różniły. Tamtej zimy pożyczyłem takie narty które mi bardziej podchodziły (szersze, krótsze i taliowane) ale takie nowe już są droższe i wymagają wiązań i butów specjalnych. Mnie chodziło o możliwość lepszego zjazdu i raczej lepiej jest - ale jak się chce najpewniej zjeżdżać, to jednak skitury są rozwiązaniem (wtedy jest pełna kontrola, jak na nartach zjazdowych, bo blokuje się piętę). Natomiast sprzęt skiturowy jednak jest droższy i chyba nieco cięższy.
Na razie wiem, że na tych moich z powodzeniem zjeżdżam w wysokim śniegu i w takim śniegu one skręcają. Na ubitej wąskiej ścieżce na razie nie mam pełnej kontroli, ale może to przyjdzie z czasem :)
Te narty mają jeszcze jedną zaletę - można ich sobie pożyczać (np wśród domowników), bo nie wymagają butów, a długość jest bardzo uniwersalna (narty 160 polecane są po prostu "dorosłym"). Generalnie niektórzy twierdzą, że to jest taki mariaż rakiet śnieżnych z nartami.
Na razie jestem zadowolony - a to już dużo :)
Łukasz
Posty: 261
Rejestracja: 22 gru 2020, 12:42
moja flota: canoe 14` na płaskie
Critical Mass na wyboje ;)
Dziękował(a):: 6 razy
Podziekowano: 50 razy

Re: Beskid Wyspowy 01.02.2022

Post autor: Łukasz »

jedyna wada tych OAC jaką znajduje do tej pory to cena, na ubitym śniegu zachowują się jak typowe BC czyli ciut lepiej niż biegówki bo mają jakąś tam krawędź :D o jakiejś wybitnej kontroli to nie ma co marzyć :D po prostu pług i tyle ;)
w wysokim śniegu robote robi szerokość
przy okazji te narty są dość popularne w Czechach (teraz to się chyba Czechia mówi ) i tam sobie oglądałem też inne wersje, na przykład bez krawędzi polecane dla osób chodzących z psiakami (mniejsza szansa skaleczenia zwierzaka)
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 909
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 416 razy
Podziekowano: 166 razy

Re: Beskid Wyspowy 01.02.2022

Post autor: Ra$ »

Łukasz pisze: 02 lut 2022, 23:47 jedyna wada tych OAC jaką znajduje do tej pory to cena, na ubitym śniegu zachowują się jak typowe BC czyli ciut lepiej niż biegówki bo mają jakąś tam krawędź :D o jakiejś wybitnej kontroli to nie ma co marzyć :D po prostu pług i tyle ;)
w wysokim śniegu robote robi szerokość
przy okazji te narty są dość popularne w Czechach (teraz to się chyba Czechia mówi ) i tam sobie oglądałem też inne wersje, na przykład bez krawędzi polecane dla osób chodzących z psiakami (mniejsza szansa skaleczenia zwierzaka)
Zgadzam się, zarówno z jednym i drugim. O wersjach do zaprzęgów też słyszałem. Cena niestety robi swoje - to znaczy ona jest - dla ludzi zarabiających w euro pewnie zwykła - dla nas jednak wysoka. Ale sprzęt skiturowy jednak droższy (trzeba choćby doliczyć drogie buty). Ciekawe jest to, ze nie ma za wiele alternatyw/podróbek tego rozwiązania - bo samo rozwiązanie jest dziecinnie proste i zapewne cena 700 PLN za same takie wiązania (a można je kopić osobno) jest mocno zawyżona w stosunku do kosztów produkcji (np porównując wiązania snowboardowe).
Aaa, mogę jeszcze dodać, że sprzedawca mówił mi że zainteresowanie takimi nartami jest duże, ale właśnie cena ludzi zniechęca.
Łukasz
Posty: 261
Rejestracja: 22 gru 2020, 12:42
moja flota: canoe 14` na płaskie
Critical Mass na wyboje ;)
Dziękował(a):: 6 razy
Podziekowano: 50 razy

Re: Beskid Wyspowy 01.02.2022

Post autor: Łukasz »

dokładnie tak jak mówisz, ostatnio była promka w 8a i 2700 za nie wołali, cena standardowa coś kole 3400? masakra
ja sobie oglądam co chwile i szukam może coś się trafi ;)
ODPOWIEDZ