Dlugosc dnia i nocy w Polsce

Czyli tematy różne
Awatar użytkownika
Marcel
Posty: 321
Rejestracja: 20 gru 2020, 20:29
Dziękował(a):: 18 razy
Podziekowano: 116 razy

Dlugosc dnia i nocy w Polsce

Post autor: Marcel »

Kilka ciekawostek.

W szkole tlumacza za mamy najkrotszy i najdluzszy dzien w roku, dwa przesilania gdzie dni sa rowne i voila - wystarczy.

Rzeczy ktorych nie tlumacza.

Dlugosc dnia nie zmienia sie liniowo. To nie jest tak ze co dzien mamy dwie minuty wiecej az do maksimum. Caly wic polega na tym ze:

- pora wschodu slonca zmienia sie sinusoidalnie
- pora zachodu slonca zmienia sie sinusoidalnie
- ale te dwa przebiegi nie pokrywaja sie ze soba. Sa przesuniete o 4-5 dni.

Wiec 22 grudnia mamy najkrotszy dzien w roku. 23 grudnia jest dluzszy ale wschod slonca nastepuje pozniej. Dziwne nie? Dopiero 26 grudnia slonce zaczyna wstawac wczesniej.
W przypadku najdluszego dnia w roku jest identycznie, nastepny dzien jest juz krotszy ale slonce wstaje wczeniej.

Przy tak niewielkim przesunieciu odstepstwo od sinusoidy dla czasu trwania dnia jest stosunkowo niewielkie i najczesciej tego nie zauwazamy.

Niestety ta sinusoida ma swoje wady. Miesiac przed i miesiac po najkroszym dniu - nadal dni sa krotkie. W sumie jest to i zaleta. Bo miesiac przed i miesiac po najdluzym dniu 22 czerwca, mamy bardzo dlugie dni.

Na wlasny uzytek wymyslilem 'dzien graniczny pracownika" to jest 11 lutego. W tym dniu slonce wstaje przed 7.00 i zachodzi o 17.00. To znaczy ze jak bede wychodzil do pracy bedzie juz widno, a jak wroce z pracy bedzie jeszcze widno. :)


I ostatnia ciekawostka o ktorej w szkole wspominaja tylko troche. Im dalej na polnoc tym wieksza roznica miedzy najkrotszym a najdluzszym dniem. Nauczyciel tlumaczy to w kontekscie nocy polarnej i dnia polarnego. Jakos tak czujemy ze zagadnienie nie tyczy nas, tylko polnocnych regionow Szwecji.
A tu zonk. Jak ktos mieszka nad Baltykiem, to jego najdluzszy dzien jest dluzszy o 40 minut niz dla osoby mieszkajacej w Zwardoniu.

Pewnie stad sie wzielo ze w wakacje nad morzem ,slonce nigdy nie zachodzi.
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 913
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 424 razy
Podziekowano: 167 razy

Re: Dlugosc dnia i nocy w Polsce

Post autor: Ra$ »

Fajne, niby wiem ale to są precyzyjne konkrety
Awatar użytkownika
rawa
Posty: 893
Rejestracja: 18 gru 2020, 23:42
Dziękował(a):: 123 razy
Podziekowano: 223 razy

Re: Dlugosc dnia i nocy w Polsce

Post autor: rawa »

Zgłębiałem ten temat kiedy tworzyłem kalkulator solarny i zupełnie gładko to nie było.
Określa on położenie słońca dla 5000 miejscowości w Polsce (taką bazę z współrzędnymi znalazłem) dla każdego dowolnego dnia w roku z rozdzielczością minuty.
I faktycznie kilka rzeczy mnie zaskoczyło.
kal1.jpg
kal1.jpg (286.81 KiB) Przejrzano 345 razy
kal2.jpg
kal2.jpg (111.16 KiB) Przejrzano 345 razy
Awatar użytkownika
Strażowy
Posty: 1000
Rejestracja: 17 gru 2020, 16:30
moja flota: Gumotex x 2 : "Solar" & " Safari " 😁 💪
Dziękował(a):: 573 razy
Podziekowano: 169 razy

Re: Dlugosc dnia i nocy w Polsce

Post autor: Strażowy »

normalnie zaczynacie mnie przerażać tymi swoimi zdolnościami :o ......... :mrgreen:
" Przygoda warta jest każdego trudu ..." - Arystoteles

Pozdrawiam :mrgreen:
ODPOWIEDZ