Domek na wodzie...

Czyli tematy różne
Awatar użytkownika
Hegemon
Posty: 781
Rejestracja: 17 gru 2020, 18:05
Dziękował(a):: 94 razy
Podziekowano: 136 razy

Domek na wodzie...

Post autor: Hegemon »

Krótko powiem o czym myślę, ale nie znam tematu.

Podstawa to most pontonowy:

https://www.olx.pl/oferta/pontony-most- ... 3d01787729

Na dwóch takich, czyli za 6600zł plus sporo pracy stawiamy domek holenderski za kolejne 4000zł i mamy
przepiękną platformę rekreacyjną pod wynajem. Na tym możemy mieć eko kibelek, webasto, zapas wody itp.

Z drugiej strony ustawicznie patrzę na najmniejszą nawet dostępność działek na Półwyspie Helskim, ceny zaczynają się od milionów...

Teoretycznie inwestuję w 3 takie zestawy i kotwiczę je na głębokości 0,5m 30m od brzegu i wynajmuję za kasę,
ale nigdy takich ofert nie spotkałem. Zapewne prawo zabrania, ale nie znalazłem jakie.
W Chorzępowie jest taki Domek na wodzie na takim chyba elemencie mostu.
Pod Juratą, stary poniemiecki punkt obserwacyjny 2km od brzegu, naprzeciwko torpedowni Babie Doły
jest chyba jedynym w Polsce zaregalizowanym domem na wodzie należącym do właściciela przetwórni rybnej.

Nie aby mi się podobał widok szeregu takich barek pod plażą, tylko nie znalazłem haczyka prawnego zabraniającego.
Jak znacie to podeślijcie linka. Przyznam, że korciłoby mnie coroczne spedzenie części okresowej emerytury w ten sposób.
Dzięki i Pozdro
Jestem F I T ... Fajny I Tłusty :D
Awatar użytkownika
Mat
Posty: 170
Rejestracja: 17 gru 2020, 16:10
Lokalizacja: wlkp
moja flota: delsyk nifty 385, pirania fusion
Dziękował(a):: 4 razy
Podziekowano: 50 razy

Re: Domek na wodzie...

Post autor: Mat »

Jeszcze łodzi nie zwodowałeś, a już kombinujesz z następnym wynalazkiem....
Do tego taki most pewnie pali sto na sto pod prąd, o ile masz jeszcze kawał silnika do pchania....
Awatar użytkownika
Marcel
Posty: 321
Rejestracja: 20 gru 2020, 20:29
Dziękował(a):: 18 razy
Podziekowano: 116 razy

Re: Domek na wodzie...

Post autor: Marcel »

Hegemon pisze: 18 lut 2021, 18:51 Krótko powiem o czym myślę, ale nie znam tematu.

Podstawa to most pontonowy:

https://www.olx.pl/oferta/pontony-most- ... 3d01787729

Na dwóch takich, czyli za 6600zł plus sporo pracy stawiamy domek holenderski za kolejne 4000zł i mamy
przepiękną platformę rekreacyjną pod wynajem. Na tym możemy mieć eko kibelek, webasto, zapas wody itp.

Z drugiej strony ustawicznie patrzę na najmniejszą nawet dostępność działek na Półwyspie Helskim, ceny zaczynają się od milionów...

Teoretycznie inwestuję w 3 takie zestawy i kotwiczę je na głębokości 0,5m 30m od brzegu i wynajmuję za kasę,
ale nigdy takich ofert nie spotkałem. Zapewne prawo zabrania, ale nie znalazłem jakie.
W Chorzępowie jest taki Domek na wodzie na takim chyba elemencie mostu.
Pod Juratą, stary poniemiecki punkt obserwacyjny 2km od brzegu, naprzeciwko torpedowni Babie Doły
jest chyba jedynym w Polsce zaregalizowanym domem na wodzie należącym do właściciela przetwórni rybnej.

Nie aby mi się podobał widok szeregu takich barek pod plażą, tylko nie znalazłem haczyka prawnego zabraniającego.
Jak znacie to podeślijcie linka. Przyznam, że korciłoby mnie coroczne spedzenie części okresowej emerytury w ten sposób.
Dzięki i Pozdro

Dokladnych paragrafow ci nie podam. Obstawiam ze jak beda chcieli takiego pomyslowego czlowieka uwalic to zaczna od dwoch rzeczy:

- wlascicielem wszystkich wod, jezior, i pasa przybzeznegeo sa Wody Polskie i po prostu mogą wystawić znak "zakaz cumowania/kotwiczenia" w danej okolicy

- Jak przekroczysz określone wymiary to zamiast houseboota obiekt staje się barką, a jako barka musi przechodzić przeglądy PRS.
Awatar użytkownika
Strażowy
Posty: 1000
Rejestracja: 17 gru 2020, 16:30
moja flota: Gumotex x 2 : "Solar" & " Safari " 😁 💪
Dziękował(a):: 573 razy
Podziekowano: 169 razy

Re: Domek na wodzie...

Post autor: Strażowy »

Marcel pisze: 18 lut 2021, 22:50
Dokladnych paragrafow ci nie podam. Obstawiam ze jak beda chcieli takiego pomyslowego czlowieka uwalic to zaczna od dwoch rzeczy:

- wlascicielem wszystkich wod, jezior, i pasa przybzeznegeo sa Wody Polskie i po prostu mogą wystawić znak "zakaz cumowania/kotwiczenia" w danej okolicy

- Jak przekroczysz określone wymiary to zamiast houseboota obiekt staje się barką, a jako barka musi przechodzić przeglądy PRS.
...więc trzeba brać pod uwagę możliwość bezpiecznego dryfowania lub pływania po ODCUMOWANIU, no i rozumiem czemu Wicio chce zestawić dwa przęsła - przewiduje chłopina potrzebę "podzielenia" takiego zestawu na dwa mniejsze :mrgreen:
" Przygoda warta jest każdego trudu ..." - Arystoteles

Pozdrawiam :mrgreen:
Awatar użytkownika
Hegemon
Posty: 781
Rejestracja: 17 gru 2020, 18:05
Dziękował(a):: 94 razy
Podziekowano: 136 razy

Re: Domek na wodzie...

Post autor: Hegemon »

No niezupełnie chodziło o mnie, ale zapewne niektórzy pamietają aferę z dosypywaniem piasku na plażach
Półwyspu Helskiego przez właścicieli pól campingowych nad Zatoką. Dorobili chyba parę hektarów miejsca pod campingi.
A z takimi pontonami droga otwarta.

Czy czytam co prawda o śródlądowych:
Obowiązku rejestracji podlegają:

Przepisy śródlądowe wynikające z ustawy o żegludze śródlądowej (Dz. U. NR 123, poz. 846) przewidują obowiązek rejestracji: jachtów, łodzi, skuterów wodnych, houseboatów o długości co najmniej 12 m lub napędzie mechanicznym o mocy co najmniej 15 KW.
Jednostki pływające służące do połowu ryb także podlegają obowiązkowi rejestracji.

Obowiązku rejestracji nie podlegają łodzi o mniejszej długości lub niższej mocy silnika. Jeśli jednak chcemy możemy dokonać wpisu rejestracyjnego.


Czyli taki zestaw w teorii jest ze względu na wymiary bezproblemowy teoretycznie.
Jestem F I T ... Fajny I Tłusty :D
Awatar użytkownika
Marcel
Posty: 321
Rejestracja: 20 gru 2020, 20:29
Dziękował(a):: 18 razy
Podziekowano: 116 razy

Re: Domek na wodzie...

Post autor: Marcel »

Tak a propo to houseboat jest sposobem na ominiecie zezwolenia budowlanego na dom jednorodzinny.
- Bieremy działke.
- Stawiamy na niej domek rekreacyjny 10mkw (na zgloszenie)
- Kopiemy przydomowe oczkow wodne o powierzchni 50mkw (nawet zgloszenia nie trzeba, ważne żeby na posesji był domek - bo oczko jest 'przydomowe")
- Do oczka wodnego wstawiamy housebota o powierchni 48m mkw (12x4) na którego nie potrzebujemy żadnych zezwoleń. Nawet możemy mu piętro dorobić.

Plusy:
- nie zalatwiamy sążnistych zezwoleń na budowę
- gramy na nosie urzędnikom.

Minusy
- formalnie jesteśmy bezdomni
- listy musimy odbierac na poczcie.
Awatar użytkownika
Włodek
Posty: 1088
Rejestracja: 21 gru 2020, 01:10
Lokalizacja: Siedlce
moja flota: Canoe Wichita (prospector)
Dziękował(a):: 409 razy
Podziekowano: 439 razy

Re: Domek na wodzie...

Post autor: Włodek »

Przed paru laty rozmawialiśmy o znacznym wzroście opłat za cumowanie oraz za powierzchnię pomostu nad wodą.
Marcel pisze: 18 mar 2021, 09:30 ...
- formalnie jesteśmy bezdomni
- listy musimy odbierac na poczcie.
Tu mam inne doświadczenia.
Byłem "bezdomnym" w 1995r gdy sprzedałem mieszkanie w jednym mieście i wynająłem prywatnie mieszkanie w drugim.
Przestałem być "bezdomnym" gdy po roku kupiłem działkę budowlaną i zameldowałem się na takim pustym gruncie.

Problem z listami raczej nie powinien dotyczyć doręczeń a raczej niedoręczeń czyli poleconych awizowanych.
Awatar użytkownika
Mat
Posty: 170
Rejestracja: 17 gru 2020, 16:10
Lokalizacja: wlkp
moja flota: delsyk nifty 385, pirania fusion
Dziękował(a):: 4 razy
Podziekowano: 50 razy

Re: Domek na wodzie...

Post autor: Mat »

Potwierdzam. Też zameldowałem się na pustej działce. Nr porządkowy też dostałem. Skrzynka wisiała na kołku. A, że listowy ten sam, bo 700m od poprzedniego adresu, to problemu nie było
Problemem jest zezwolenie na zamieszkanie ludzi czy jakoś tak, bo dopiero za tym idą dostawy mediów i odbiór śmieci.
W przeciwnym wypadku działka będzie traktowana jako rekreacyjna czyli wyższe opłaty za wszystko.
ODPOWIEDZ