Biwaki w lasach na legalu ...

Czyli tematy różne
Awatar użytkownika
philozoph
Posty: 192
Rejestracja: 20 gru 2020, 21:16
Lokalizacja: Zielona Góra
moja flota: Pro Line Kanu 430
Dziękował(a):: 1 razy
Podziekowano: 66 razy
Kontakt:

Re: Biwaki w lasach na legalu ...

Post autor: philozoph »

1. Doklejam drugi materiał, bardziej zwarty.

2. Nie gadałem z leśnikiem tylko ze strażakiem. Miejsce na ognisko jest wyznaczone z uwzględnieniem otoczenia. Począwszy od podłoża poprzez odpowiednią odległość od drzew, runa i innych zasobów mogących łatwo przenieść ogień. Ma to zapewnić optymalne bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Kuchenki gazowe w przekonaniu większości użytkowników nie niosą zagrożenia pożarowego, a upadająca czy nieszczelna kuchenka gazowa (pamiętajmy że znaczna część to chińszczyzna z ledwo co atestami) jest idealnym sposobem na zaprószenie ognia na suchej ściółce. Być może na bazie doświadczeń z programu pilotażowego wysunięto podobne wnioski.

Kiedy w chłodnej morskiej wodzie moczę dłonie,
Mam przeczucie, że to jeszcze nie jest koniec…
McArthur
Posty: 15
Rejestracja: 02 sty 2021, 18:55
moja flota: Canoe Prospector, BRIG 50
Dziękował(a):: 1 razy
Podziekowano: 8 razy

Re: Biwaki w lasach na legalu ...

Post autor: McArthur »

WNioski nie wyciągnięto na bazie doświadczeń - bo takich nie ma.
Ludzie od dawno użytkują takie kuchenki, olewając nawet terminy i miejsca - i jeśli nie liczyć epizodycznych wypadków z kuchenkami - nie ma potwierdzonego pożaru lasu wywołanego tą sytuacją. Tym bardziej nie byli w stanie dojść do takich wniosków podczas programu pilotażowego.

Domniemywać należy że zakazy te oparte są wyłacznie na wyobrażeniu i braku odwagi przyznania ze ogien w lesie nie jest takim zagrożeniem jak malują. A nie mogą przyznać, bo ludzie jeśli wiedzą ze nie można - to jeszcze się starają...

Ale kuchenki gazowwe, benzynowe i spirytusowe - nie są niczemu winne. A tak naprawdę są super bezpieczne. bezpieczniejsze od tego papierosa co pali strażnik leśny, gdy wypisuje Ci mandat za wjazd do lasu.

Ogniska - tu troszkę inna sytuacja, bo to poważniejsza użytkowanie ognia z realnymi następstwami. Aczkolwiek od dawna ludzie palą ognie w lesie, w tym także ZULe dawniej i zdarzenia które powstawały to w przypadku dużego zbiegu okoliczności i niefrasobliwości. Np zostawienie niedogaszonego ognia, co wywołuje pożary na równi z podpalaczami.
Łukasz
Posty: 262
Rejestracja: 22 gru 2020, 12:42
moja flota: canoe 14` na płaskie
Critical Mass na wyboje ;)
Dziękował(a):: 6 razy
Podziekowano: 50 razy

Re: Biwaki w lasach na legalu ...

Post autor: Łukasz »

LP wyszło z założenia że po prostu, oprócz normalnych użyszkodników, będą też idioci którzy nie wiedzą jak się z niektórymi rzeczami obchodzić, i jak w każdym wypadku jest to dmuchanie na zimne, żeby potem w razie W powiedzieć "przecież w regulaminie pisze, że nie wolno"
Awatar użytkownika
rawa
Posty: 893
Rejestracja: 18 gru 2020, 23:42
Dziękował(a):: 123 razy
Podziekowano: 223 razy

Re: Biwaki w lasach na legalu ...

Post autor: rawa »

Skoro nie może być maszynki gazowej i ogniska to są jeszcze termosy ......
To są żarty ktoś wyznaczył miejsce w lesie do biwakowania i wiedział że będzie mi się tam podobało :) .
To że muszę się tam doczłapać z buta i nie mogę skorzystać z bezpiecznego ognia to jest indolencja decydentów, w LP panuje do dzisiaj komuna.
Wcale bym się nie zdziwił gdyby regulamin zawierał zakaz użycia kuchenek elektrycznych w tym indukcyjnych.
Zrobili "na legalu" aby nie odstawać od świata, ale cała sprawa jest nie wiem dla kogo, świat nawet nie zrozumiałby takiego regulaminu.
Wpadła mi kiedyś w ręce ulotka jak podróżować turystycznie po Norwegii i to był początek tego wieku ... wiec ręce opadają na takie bzdury jakie są w naszym pięknym kraju.
Z jakiego powodu miałbym jechać w inny niż najbliższy punkt biwakowania , inne drzewa tam rosną czy jest lepsze nasłonecznienie :)
Jedziesz gdziekolwiek nad wodę, w góry , coś pozwiedzać, gdzie chcesz jeśli nie ma pola namiotowego to zawsze można to załatwić z gospodarzem.
A tak ktoś jebnięty proponuje nam sprawdzić jak to jest nie myć się , być bez wody, ognia ale powietrze jest i powinno być dobre.
Oki zgoda i na to są chętni więc nikt nie zabrania.
Jak to jest być bez zasięgu i bez jakiejkolwiek pomocy gdyby się coś stało.
Hard core dla młodzieży zamiast dopalaczy i protestów na ulicach, może lekcje przyrody można tak zorganizować w lesie w czasach pandemii.
Awatar użytkownika
philozoph
Posty: 192
Rejestracja: 20 gru 2020, 21:16
Lokalizacja: Zielona Góra
moja flota: Pro Line Kanu 430
Dziękował(a):: 1 razy
Podziekowano: 66 razy
Kontakt:

Re: Biwaki w lasach na legalu ...

Post autor: philozoph »

Co by nie gadać o kuchenkach. Czy ma to sens czy nie ma sensu mnie tam ten program pasuje.

Zrzut ekranu 2021-05-18 o 12.46.34.png
Źródło

Dla przykładu okolice Inśkiego Parku Krajobrazowego gdzie jest tylko jedno pole namiotowe. Teraz bez hecy mogę się tam wybrać popływać i zanocować (gotować mogę w kanadyjce). To otwiera nowe, słabo zagospodarowane tereny w tym Pojezierze Pomorskie, Myśliborskie, Kujawskie itd. Olbrzymie pole do eksploracji. :D
Kiedy w chłodnej morskiej wodzie moczę dłonie,
Mam przeczucie, że to jeszcze nie jest koniec…
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 913
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 424 razy
Podziekowano: 167 razy

Re: Biwaki w lasach na legalu ...

Post autor: Ra$ »

Ja też jestem umiarkowanie, ale jednak pozytywnie nastawiony :)
Awatar użytkownika
philozoph
Posty: 192
Rejestracja: 20 gru 2020, 21:16
Lokalizacja: Zielona Góra
moja flota: Pro Line Kanu 430
Dziękował(a):: 1 razy
Podziekowano: 66 razy
Kontakt:

Re: Biwaki w lasach na legalu ...

Post autor: philozoph »

Ot taka ciekawostka. Akurat "błądziłem" po mapie. Samica Kierska, teraz na legalu w żółtym polu :)
Załączniki
Zrzut ekranu 2021-06-7 o 13.21.21.png
Kiedy w chłodnej morskiej wodzie moczę dłonie,
Mam przeczucie, że to jeszcze nie jest koniec…
ODPOWIEDZ