Ciekawe strony w necie

Czyli tematy różne
Awatar użytkownika
rawa
Posty: 892
Rejestracja: 18 gru 2020, 23:42
Dziękował(a):: 123 razy
Podziekowano: 223 razy

Ciekawe strony w necie

Post autor: rawa »

Bardzo ciekawa i wspaniale zrobiona strona określająca położenie słońca https://darekk.com/sun/solar-position-c ... &z=6&tz=+1
Po co to na co komu ?
- można sprawdzić położenie budynku i jego 4 strony świata (wtedy cień musi zniknąć na bocznej ścianie)
- można sprawdzić (umówić się ze słońcem) na niesamowite zdjęcia np. w górach.
- można bardzo dokładnie wyznaczyć południowy kierunek dla naziemnej instalacji PV
I pewnie można jeszcze długo wymieniać.
Na stronie należy podać swoją pozycję geograficzną wskazując ją na mapie i ewentualnie skorygować datę i czas.
Możemy zapamiętać stronę z naszymi danymi więc określanie pozycji jest jednorazowe.
Obrazek
https://www.google.com/search?q=niesamo ... irefox-b-d
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 909
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 416 razy
Podziekowano: 166 razy

Re: Ciekawe strony w necie

Post autor: Ra$ »

A czy kompasem nie da się wyznaczyć naziemnego kierunku południowego? :)
Awatar użytkownika
Włodek
Posty: 1074
Rejestracja: 21 gru 2020, 01:10
Lokalizacja: Siedlce
moja flota: Canoe Wichita (prospector)
Dziękował(a):: 407 razy
Podziekowano: 434 razy

Re: Ciekawe strony w necie

Post autor: Włodek »

Ra$ pisze: 14 lut 2022, 14:07 A czy kompasem nie da się wyznaczyć naziemnego kierunku południowego? :)
Pod warunkiem że posiadasz odpowiednią aplikację :)
Awatar użytkownika
rawa
Posty: 892
Rejestracja: 18 gru 2020, 23:42
Dziękował(a):: 123 razy
Podziekowano: 223 razy

Re: Ciekawe strony w necie

Post autor: rawa »

Ra$ pisze: 14 lut 2022, 14:07 A czy kompasem nie da się wyznaczyć naziemnego kierunku południowego? :)
Da się oczywiście tylko co z tym zrobisz, popatrzyć można w tamtą stronę.
Wczoraj określiłem bardzo dokładnie azymut domu i wynosi ono 191,3 stopnia a moja wskazówka kompasu miała kilka metrów.
Czekałem aż zniknie oświetlenie jak się okazało bardzo równej ściany budynku i żadnym kompasem tego nie da się zrobić.
Moja instalacja PV jest na połaci wschodniej i południowej i chciałem zrozumieć dokładnie takiego typu wykresy :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 909
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 416 razy
Podziekowano: 166 razy

Re: Ciekawe strony w necie

Post autor: Ra$ »

Już bez żartów i złośliwości: po co nam wiedza o położeniu domu z dokładnością do 1/10 stopnia? Moim zdaniem do niczego się to nie przydaje. A strona sama w sobie może się przydać - choć najczęściej raczej jako ciekawostka.
Awatar użytkownika
rawa
Posty: 892
Rejestracja: 18 gru 2020, 23:42
Dziękował(a):: 123 razy
Podziekowano: 223 razy

Re: Ciekawe strony w necie

Post autor: rawa »

Chciałem wiedzieć jak skierowany jest mój i już wiem podawali z dokładnością 1/10 stopnia to taką mam, wystarczyłoby do pełnych stopni.
Nie jestem w stanie wytłumaczyć Tobie dokładnie do czego się to przydaje, a w jednym zdaniu to wiedza jak, kiedy i o której godzinie panele PV widzą słońce, jeśli nie ma chmur, o innych zastosowaniach raczej w plenerze już pisałem.
Wcale nie jestem zdziwiony że dla większości wystarczy kompas, mi przydarzyło się kiedyś samodzielnie wyliczyć zaćmienie Księżyca i lubię takie tematy.
Może ktoś zaraz napisze że to chyba nie to forum , to jednak nie https://www.nawodzie.fun/viewtopic.php?f=17&t=7
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ