Canoe cechy gatunkowe

Awatar użytkownika
Włodek
Posty: 1087
Rejestracja: 21 gru 2020, 01:10
Lokalizacja: Siedlce
moja flota: Canoe Wichita (prospector)
Dziękował(a):: 408 razy
Podziekowano: 439 razy

Re: Canoe cechy gatunkowe

Post autor: Włodek »

W wątku "Mała Łódka" napisałeś :
Ra$ pisze: 23 sty 2021, 19:40 ... ja się rozglądam za jakąś ciut zgrabniejszą, mniejszą i lżejszą od mojej ...
Czyżbyś myślał o wersji solo ?.
Jeżeli tak to miałem podobnie, na szczęście udało mi się spróbować i myślenie odrzuciłem.
Kilka dni na Pilicy, kilka minut na Czarnej Hańczy, kilka minut na Pisie, za każdym razem inna ale zawsze drewniana więc i trochę lżejsza.
rzeka Pisa - na fotce Eltech
rzeka Pisa - na fotce Eltech
02.jpg (340.9 KiB) Przejrzano 1569 razy
Różnica w pływaniu była trochę odczuwalna ale na tyle niewielka że moim zdaniem niewarta zmiany.
Za 1/2 mniej siedzisk, nie otrzymujesz: ani 1/2 wielkości, ani 1/2 masy, ani 2 x lepszego pływania, za to pewną mniejszą stabilność.
Miałem leciuchną sklejkową 3,5m jedynkę, jej zaletami były mały rozmiar i mała masa, w zamian była baaaaardzo chybotliwa.
Dotarło do mnie że skórka nie warta wyprawki, że do pływania solo wolę jednak dwójkę.
Ech - gdyby były dostępne za rozsądne pieniądze kanadyjki z kevlaru.

Michał spróbuj kiedyś na wodzie mojej kanadyjki, spróbuj jeszcze paru innych i porównaj, będziesz miał szersze spojrzenie.
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 912
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 424 razy
Podziekowano: 166 razy

Re: Canoe cechy gatunkowe

Post autor: Ra$ »

No tak, myślę o solo. Ale zauważyłem że kanadyjki solo nie są dużo mniejsze od dwójek. Chciałbym coś nieco lżejszego, nawet zagadnąłem już jednego szkutnika - lżejsza będzie na pewno a jak się tym będzie pływać to zobaczymy.... Nie bardzo jest jak spróbować bo kanadyjek nie ma... :( Może jednak zaryzykuję i sprawdzę tylko parametry...
Awatar użytkownika
Włodek
Posty: 1087
Rejestracja: 21 gru 2020, 01:10
Lokalizacja: Siedlce
moja flota: Canoe Wichita (prospector)
Dziękował(a):: 408 razy
Podziekowano: 439 razy

Re: Canoe cechy gatunkowe

Post autor: Włodek »

modelowymi są 90/60/90
Łukasz
Posty: 262
Rejestracja: 22 gru 2020, 12:42
moja flota: canoe 14` na płaskie
Critical Mass na wyboje ;)
Dziękował(a):: 6 razy
Podziekowano: 50 razy

Re: Canoe cechy gatunkowe

Post autor: Łukasz »

kanadyjka w samym założeniu jest 2 osobowa, są jednoosobowe, głównie górskie, choć i tam prym wiodą 2 osobowe
pytanie czy nie lepiej jest budować mniejszą 2, pływać się będzie podobnie jak 1 a w razie W zawsze popłyniesz z kimś
do tego rozłożenie ławek zwykle jest takie że kanade można używać w jednym kierunku jako 2 w drugim jako solo :)
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 912
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 424 razy
Podziekowano: 166 razy

Re: Canoe cechy gatunkowe

Post autor: Ra$ »

Tak, dokładnie. Myślę o małej dwójce. Taka stricte jedynka to chyba nie nardzo wygodne. Na razie mam łajbę raczej 3 osobową.
Łukasz
Posty: 262
Rejestracja: 22 gru 2020, 12:42
moja flota: canoe 14` na płaskie
Critical Mass na wyboje ;)
Dziękował(a):: 6 razy
Podziekowano: 50 razy

Re: Canoe cechy gatunkowe

Post autor: Łukasz »

Ra$ pisze: 28 sty 2021, 18:57 Tak, dokładnie. Myślę o małej dwójce. Taka stricte jedynka to chyba nie nardzo wygodne. Na razie mam łajbę raczej 3 osobową.
pomyśl o czymś tej wielkości
https://www.enigma-canoes.co.uk/nimrod-14.htm
13 to już typowe jedynki
Awatar użytkownika
Włodek
Posty: 1087
Rejestracja: 21 gru 2020, 01:10
Lokalizacja: Siedlce
moja flota: Canoe Wichita (prospector)
Dziękował(a):: 408 razy
Podziekowano: 439 razy

Re: Canoe cechy gatunkowe

Post autor: Włodek »

Wszyscy pływający kanadyjkami wiedzą że płynąc solo w 2-ce trzeba zadbać o odpowiednie jej wytrymowanie.
Mniejszy problem gdy płynie się z bagażami, upierdliwym bywa jednak pływanie "na lekko" gdy dmucha wiatr.
Wiadomo że wioślarz często wtedy przesiada się na drugą ławeczkę (bliższą środka) i płynie "tyłem do przodu".
[Nie da się tego zrobić gdy siedziska posiadają oparcia (nawet składane) lub gdy są profilowane kierunkowo.]
Spotkałem gościa pływającego "na lekko" solo z 40 l beczką napełnianą wodą - tylko dla wyważenia kanadyjki.

Wykonałem trzecią ławeczkę, przeznaczoną do pływania solo, pozostałe będą wtedy odkręcane.
Dlaczego odrębna ?, bo niemożliwe jest przesuwanie już istniejących (zmienny rozstaw burt).
[W b.drogim sprzęcie montowane są prowadnice które umożliwiają regulację pozycji.]

Wyciąłem kształt, pomalowałem, wyplotłem siedzisko, teraz gotowa czeka na montaż i pływanie.
63.jpg
Ostatnio zmieniony 25 lis 2021, 18:36 przez Włodek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Strażowy
Posty: 1000
Rejestracja: 17 gru 2020, 16:30
moja flota: Gumotex x 2 : "Solar" & " Safari " 😁 💪
Dziękował(a):: 573 razy
Podziekowano: 169 razy

Re: Canoe cechy gatunkowe

Post autor: Strażowy »

...ciekawe kiedy z tymi ławeczkami powiesz "pass" ? ......jak się Tobie spodoba taki wyplot to za chwilę będziesz miał pełny pokład 😆
" Przygoda warta jest każdego trudu ..." - Arystoteles

Pozdrawiam :mrgreen:
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 912
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 424 razy
Podziekowano: 166 razy

Re: Canoe cechy gatunkowe

Post autor: Ra$ »

Włodek pisze: 25 lis 2021, 16:50 Wszyscy pływający kanadyjkami wiedzą że płynąc solo w 2-ce trzeba zadbać o odpowiednie jej wytrymowanie.
...
Dosłownie w tą niedzielę to ćwiczyłem. Niestety, wszystko to prawda. Ja bym dodał, że canada z jedną osobą jest w związku z tym wolniejsza od kajaka ;( Ale gdzieś czytałem że canuistom się nie spieszy i tego się trzymam :)
Awatar użytkownika
Strażowy
Posty: 1000
Rejestracja: 17 gru 2020, 16:30
moja flota: Gumotex x 2 : "Solar" & " Safari " 😁 💪
Dziękował(a):: 573 razy
Podziekowano: 169 razy

Re: Canoe cechy gatunkowe

Post autor: Strażowy »

Ra$ pisze: 26 lis 2021, 01:24
... gdzieś czytałem że canuistom się nie spieszy i tego się trzymam :)


farciarze z Was 😉, może kiedyś dorosnę do takiego okrętu 🤔
W tym roku się niestety nie udało ale liczę że Włodek ma doskonałą pamięć i wspólny rejs w celach że tak powiem "edukacyjnych" jeśli chodzi o prowadzenie i manewrowanie takim sprzętem mnie nie ominie 😆✌️
" Przygoda warta jest każdego trudu ..." - Arystoteles

Pozdrawiam :mrgreen:
ODPOWIEDZ