Kuchenki turystyczne.

Awatar użytkownika
miandas
Posty: 979
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:31
Lokalizacja: wlkp
moja flota: old town camden 120, gumotex solar, gumotex twist 2.1
Dziękował(a):: 99 razy
Podziekowano: 313 razy
Kontakt:

Re: Kuchenki turystyczne.

Post autor: miandas »

Cóż. Ja doszedłem do wniosku, że rocznie zużywam jeden, w porywach do dwóch kartuszy. Nawet, jeśli są drogie, w przeliczeniu na rok, tak bardzo ten wydatek nie boli.
A boję się gazu
droga zawsze nagradza
Awatar użytkownika
Strażowy
Posty: 1000
Rejestracja: 17 gru 2020, 16:30
moja flota: Gumotex x 2 : "Solar" & " Safari " 😁 💪
Dziękował(a):: 573 razy
Podziekowano: 169 razy

Re: Kuchenki turystyczne.

Post autor: Strażowy »

Zakładając że sprzęt ma posłużyć nie tylko na wypady kajakowe gdzie 1 osoba użytkuje kuchenkę bo zazwyczaj każdy ma swoją , to klasyczne biwakowanie rodzinne ( 2+1 ) już może wspomnianych kartuszy więcej łyknąć 😁...każdy kombinuję jak jemu pasuje i ok
Wiem że ten typ kuchenki stosuje się często stacjonarnie np w miejscu pracy lub na działce rekreacyjnej
" Przygoda warta jest każdego trudu ..." - Arystoteles

Pozdrawiam :mrgreen:
Łukasz
Posty: 262
Rejestracja: 22 gru 2020, 12:42
moja flota: canoe 14` na płaskie
Critical Mass na wyboje ;)
Dziękował(a):: 6 razy
Podziekowano: 50 razy

Re: Kuchenki turystyczne.

Post autor: Łukasz »

ja powiem tak, w ciągu roku zużywam kilkanaście 100g kartuszy, do tego kilka większych, kiedyś policzyłem że wychodzi mi to w granicach 350-400pln na rok (to było ze 3-4 lata temu)
taniej i lepiej mi przelewać z kartuszy "zapalniczkowych" lub z dużej butli koszt roczny spadł do 15 pln? może 20? tak że w tym wypadku różnica jest znaczna, teraz mam jeszcze wyjazdówke 3kg, też napełniam z dużej sam (nie mam gdzie, najbliżej prawie 60km)
jak robi się to z głową i zgodnie ze sztuką to nie jest to ani straszne ani niebezpieczne, podstawową sprawą jest częsta inspekcja kartuszy/butli, wymiana uszczelek, oraz wymiana kartusza jak mamy jakiekolwiek, choćby najmniejsze obiekcje
McArthur
Posty: 15
Rejestracja: 02 sty 2021, 18:55
moja flota: Canoe Prospector, BRIG 50
Dziękował(a):: 1 razy
Podziekowano: 8 razy

Re: Kuchenki turystyczne.

Post autor: McArthur »

Dzis jest ogromna dostępna róznych pojemników z gazem. Problem dla niektórych gdzie to ładować.

Aczkolwiek przelewanie gazu nie jest groźniejsze niż przelewanie benzyn. Można kartusze gazowe nakręcane a można ciut większą butle tylko 1kg.

Należy wspomnieć o modnych ostatnio GASBANKACH - to nic innego jak nadal standardowa butla gazowa. Ale nie robi to różnicy tak naprawdę - zasady użytkowania, tankowania nadal tak same. Różni się zdecydowanie ceną zakupu. I butle kompozytowe nie są wrażliwe na wilgoć....

Gaz LPG a butla domowa róznią.... podatki i akcyza. Dlatego są opory by na CPN tankować domowe butle. NIe techniczne a prawne.
Awatar użytkownika
Marcel
Posty: 321
Rejestracja: 20 gru 2020, 20:29
Dziękował(a):: 18 razy
Podziekowano: 116 razy

Re: Kuchenki turystyczne.

Post autor: Marcel »

McArthur pisze: 22 lis 2021, 18:42 Dzis jest ogromna dostępna róznych pojemników z gazem. Problem dla niektórych gdzie to ładować.

Aczkolwiek przelewanie gazu nie jest groźniejsze niż przelewanie benzyn. Można kartusze gazowe nakręcane a można ciut większą butle tylko 1kg.

Należy wspomnieć o modnych ostatnio GASBANKACH - to nic innego jak nadal standardowa butla gazowa. Ale nie robi to różnicy tak naprawdę - zasady użytkowania, tankowania nadal tak same. Różni się zdecydowanie ceną zakupu. I butle kompozytowe nie są wrażliwe na wilgoć....

Gaz LPG a butla domowa róznią.... podatki i akcyza. Dlatego są opory by na CPN tankować domowe butle. NIe techniczne a prawne.
Prawdę mówiąc nie ogarniam mody na kompozytowe butle. W zasadzie to mają same wady. Czas życia do wyjscia legalizacji, brak możliwosci zalegalizowania ponownie, brak możliwości utylizacji. Tylko po to żeby zyskać ile ? 2kg na ciężarze? Może 3. Co i tak niewiele zmienia bo gaz w środku wazy 11kg.
Kompozytowe powinny zostać tam gdzie je pierwotnie wymyślono: w nasa i straży pożarnej ;)
Awatar użytkownika
miandas
Posty: 979
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:31
Lokalizacja: wlkp
moja flota: old town camden 120, gumotex solar, gumotex twist 2.1
Dziękował(a):: 99 razy
Podziekowano: 313 razy
Kontakt:

Re: Kuchenki turystyczne.

Post autor: miandas »

ja jestem zakochany w mojej kuchence fire maple fms-x3. Jeśli chodzi o kartusze, to nic nie przelewam. Kupienie odpowiedniej mieszanki co jakiś czas mieści się w moim budżecie.
droga zawsze nagradza
McArthur
Posty: 15
Rejestracja: 02 sty 2021, 18:55
moja flota: Canoe Prospector, BRIG 50
Dziękował(a):: 1 razy
Podziekowano: 8 razy

Re: Kuchenki turystyczne.

Post autor: McArthur »

Marcel pisze: 22 lis 2021, 19:52
Prawdę mówiąc nie ogarniam mody na kompozytowe butle. W zasadzie to mają same wady. Czas życia do wyjscia legalizacji, brak możliwosci zalegalizowania ponownie, brak możliwości utylizacji. Tylko po to żeby zyskać ile ? 2kg na ciężarze? Może 3. Co i tak niewiele zmienia bo gaz w środku wazy 11kg.
Kompozytowe powinny zostać tam gdzie je pierwotnie wymyślono: w nasa i straży pożarnej ;)
mają jedną niezaprzeczalną zaletę -
GasBank w odróżnieniu od standardowych butli LPG posiada wbudowany specjalny zawór ograniczania napełniania do 80%. Umożliwia to bezpieczne tankowanie LPG na każdej stacji. NO i dodatkowo butla gazowa GASBANK jest aż o 40% lżejsza od tradycyjnych butli na gaz LPG.

Czy to jest warte 9x xPLN? Każdy sobie odpowie sam.
Awatar użytkownika
Marcel
Posty: 321
Rejestracja: 20 gru 2020, 20:29
Dziękował(a):: 18 razy
Podziekowano: 116 razy

Re: Kuchenki turystyczne.

Post autor: Marcel »

McArthur pisze: 05 gru 2021, 11:59
Marcel pisze: 22 lis 2021, 19:52
Prawdę mówiąc nie ogarniam mody na kompozytowe butle. W zasadzie to mają same wady. Czas życia do wyjscia legalizacji, brak możliwosci zalegalizowania ponownie, brak możliwości utylizacji. Tylko po to żeby zyskać ile ? 2kg na ciężarze? Może 3. Co i tak niewiele zmienia bo gaz w środku wazy 11kg.
Kompozytowe powinny zostać tam gdzie je pierwotnie wymyślono: w nasa i straży pożarnej ;)
mają jedną niezaprzeczalną zaletę -
GasBank w odróżnieniu od standardowych butli LPG posiada wbudowany specjalny zawór ograniczania napełniania do 80%. Umożliwia to bezpieczne tankowanie LPG na każdej stacji. NO i dodatkowo butla gazowa GASBANK jest aż o 40% lżejsza od tradycyjnych butli na gaz LPG.

Czy to jest warte 9x xPLN? Każdy sobie odpowie sam.
Ciężko się zastanawiałem o co chodzi z tymi butlami.

Pusta stalowa - 9kg (vitkowice) pełna 20,4kg - koszt 200pln ale nie ma czujnika napełnienia
Pusta stalowa ale ze stali stopowej - 8kg , po napełnieniu 19.4kg - koszt 400pln w tym czujnik napełnienia
Kompozytowa - 6kg po napełnieniu 17,4kg. - koszt 1500pln (najtansza nowa jaką znalazłem)

Do tego tankowanie LPG które jest droższe niż tankowanie gazu do celów grzewczych, bo wchodzi akcyza.

No i wymyśliłem. Te kompozytowe są dla ludzi którzy mają kampery/przyczepy i w nich zimują. Wtedy przy wymianie 3-4 butli w miesiacu ma to sens.
W każdym innym przypadku krzywa funkcjonalnosci nie ma punktu przegięcia.


BTW: podejrzewam że następnym krokiem będą butle z plecionej stali amorficznej przesycanej zywicą. Wtedy taka butla może ważyć około kilograma. Koszt ok 20 tysiecy , ale na pewno znajdzie się ktoś kto to kupi.
Łukasz
Posty: 262
Rejestracja: 22 gru 2020, 12:42
moja flota: canoe 14` na płaskie
Critical Mass na wyboje ;)
Dziękował(a):: 6 razy
Podziekowano: 50 razy

Re: Kuchenki turystyczne.

Post autor: Łukasz »

miandas pisze: 25 lis 2021, 12:55 ja jestem zakochany w mojej kuchence fire maple fms-x3. Jeśli chodzi o kartusze, to nic nie przelewam. Kupienie odpowiedniej mieszanki co jakiś czas mieści się w moim budżecie.
zależy jak często korzystasz ;) u mnie większym problemem było znalezienie odpowiedniego kartusza żeby się mieścił w środku (odpowiednio ukształtowane denko) niż cena tego kartusza
ogólnie maszynka jest świetna jeśli chodzi o gotowanie wody, najczęściej używana maszynka jaką mam :)
Awatar użytkownika
miandas
Posty: 979
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:31
Lokalizacja: wlkp
moja flota: old town camden 120, gumotex solar, gumotex twist 2.1
Dziękował(a):: 99 razy
Podziekowano: 313 razy
Kontakt:

Re: Kuchenki turystyczne.

Post autor: miandas »


Łukasz pisze:u mnie większym problemem było znalezienie odpowiedniego kartusza żeby się mieścił w środku (odpowiednio ukształtowane denko)
Oooo...
A jaki to kartusz?
droga zawsze nagradza
ODPOWIEDZ