Namiot a hamak (+ tarp)

Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 909
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 416 razy
Podziekowano: 166 razy

Namiot a hamak (+ tarp)

Post autor: Ra$ »

Chyba nie było takiego wątku. Pytanie następujące: jakie wolicie rozwiązanie i dlaczego?
Chodzi mi o namiot albo hamak i tarp. Piszę głównie w kontekście spania "jednoosobowego", bo sam zwykle ciągam ze sobą namiot, a może niepotrzebnie? Oczywiście coś tam wiem na ten temat ale ciekaw jestem Waszych opinii!
Awatar użytkownika
miandas
Posty: 977
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:31
Lokalizacja: wlkp
moja flota: old town camden 120, gumotex solar, gumotex twist 2.1
Dziękował(a):: 97 razy
Podziekowano: 311 razy
Kontakt:

Re: Namiot a hamak (+ tarp)

Post autor: miandas »

Wszelkie próby dłuższego leżenia w hamaku, jakie mam w pamięci, były dla mnie męczące. Poza tym lubię się wiercić w nocy. Hamak odpada.
Tarp... Zbyt przewiewny, zbyt dostępny dla owadów, łatwo coś zgubić (na podłodze namiotu zawsze mam porozwalany szpej, dlatego tak długo się rano zbieram ).
Dla mnie - tylko namiot. Nic nie kąsa, na głowę nie kapie, można sobie skutecznie nachuchać, jak zimno.
Z racji mojego szwankującego kręgosłupa zastanawiam się jedynie nad opcją namiotu ultraligt. Naturehike ma taki... 1.2 kg robi wrażenie. Jest jednak jednopowłokowy, co grozi problemami z kondensacją (z resztą testerzy tego namiotu na yt sygnalizują ten problem). Waham się póki co. Nazywa się vik 15d, w wersji jednoosobowej.

droga zawsze nagradza
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 909
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 416 razy
Podziekowano: 166 razy

Re: Namiot a hamak (+ tarp)

Post autor: Ra$ »

No więc właśnie, przyznam, że mam nieco podobnie - ale widzę, że tarpo-hamakowanie nabiera popularności dlatego pytam. Może jeszcze wypowie się jakiś zwolennik tego rozwiązania. Przy okazji znalazłem ofertę czegoś takiego:
https://www.decathlon.pl/p/namiot-wielo ... mc=8598912
Spotkaliście się z czymś takim? Działa to w ogóle czy od razu się podrze :( ?
Awatar użytkownika
Włodek
Posty: 1074
Rejestracja: 21 gru 2020, 01:10
Lokalizacja: Siedlce
moja flota: Canoe Wichita (prospector)
Dziękował(a):: 407 razy
Podziekowano: 434 razy

Re: Namiot a hamak (+ tarp)

Post autor: Włodek »

Ra$ pisze: 09 maja 2022, 13:57 ... jakie wolicie rozwiązanie i dlaczego?
... ciekaw jestem Waszych opinii!
W kontekście pływania - już dawno się nad tym zastanawiałem.
Pływam często we dwójkę a to wymusza inne spojrzenie na sprawę.
Gdybym pływał solo, gdybym od urodzenia sypiał w hamaku, gdybym żył w innej strefie klimatycznej, gdybym mniej smakował insektom ...
Kto wie może wybrałbym wtedy hamak i tarpa ?.
Tak niestety nie jest - wybór staje się oczywisty.
Awatar użytkownika
miandas
Posty: 977
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:31
Lokalizacja: wlkp
moja flota: old town camden 120, gumotex solar, gumotex twist 2.1
Dziękował(a):: 97 razy
Podziekowano: 311 razy
Kontakt:

Re: Namiot a hamak (+ tarp)

Post autor: miandas »

A. No i jeszcze to: w przypadku namiotów wolnostojących, a tych jest raczej większość, okoliczności biwaku nie mają takiego znaczenia: namiot postawisz na skale, piachu, betonie.
W pozostałych przypadkach: tarp i hamak - nie jest to takie proste.
droga zawsze nagradza
Awatar użytkownika
STARYKOŃ
Posty: 59
Rejestracja: 01 lut 2021, 15:29
Lokalizacja: Poznań
moja flota: Igla 2
CRUISER 393S DROPSTITCH KAYAK
Dziękował(a):: 73 razy
Podziekowano: 28 razy

Re: Namiot a hamak (+ tarp)

Post autor: STARYKOŃ »

Tarp i hamak to chyba bardziej na piesze wędrówki wiadomo waga i ilość miejsca w plecaku. Poz tym do hamaka trzeba się przyzwyczaić to chyba nie dla każdego.My chyba nie musimy przejmować się tak bardzo wagą najważniejsza wygoda. Mam tarpai go zbieram na spływy i uzywam głównie jako daszek przy namiocie bo przedsionek ma mikroskopijny .
A jak powszechnie wiadomo, piękny krajobraz znakomicie podnosi walory smakowe spożywanego w plenerze jabola.
Wampir z M-3
Andrzej Pilipiuk
Awatar użytkownika
Włodek
Posty: 1074
Rejestracja: 21 gru 2020, 01:10
Lokalizacja: Siedlce
moja flota: Canoe Wichita (prospector)
Dziękował(a):: 407 razy
Podziekowano: 434 razy

Re: Namiot a hamak (+ tarp)

Post autor: Włodek »

STARYKOŃ pisze: 10 maja 2022, 15:18 ... Mam tarpa i go zbieram na spływy i używam głównie jako daszek ...
O to to - na posiadówy: zabezpieczenie przed słońcem, przed deszczem, przed wiatrem, ...
Awatar użytkownika
Strażowy
Posty: 1000
Rejestracja: 17 gru 2020, 16:30
moja flota: Gumotex x 2 : "Solar" & " Safari " 😁 💪
Dziękował(a):: 573 razy
Podziekowano: 169 razy

Re: Namiot a hamak (+ tarp)

Post autor: Strażowy »

Ra$ pisze: 10 maja 2022, 09:39 Przy okazji znalazłem ofertę czegoś takiego:
https://www.decathlon.pl/p/namiot-wielo ... mc=8598912
Spotkaliście się z czymś takim? Działa to w ogóle czy od razu się podrze :( ?
..że strony sprzedawcy :

"...Rady dotyczące użytkowania
Produkt został zaprojektowany do użytku okazjonalnego (4 tygodnie w roku) podczas wyjazdów kempingowych, w ogrodzie lub na łonie natury. Ciągła, wielotygodniowa ekspozycja produktu na promienie UV może zniszczyć tkaninę produktu. Produkty te nie są zaliczane do kategorii "meble ogrodowe" i nie są przeznaczone do trzymania na dworze w sposób ciągły. Aby gwarantować optymalną żywotność produktu, należy go schować, gdy nie jest użytkowany..."

Myślę że jak jest coś wielozadaniowe to w każdej konkretnej kwestii wypadnie tak se 🤔
" Przygoda warta jest każdego trudu ..." - Arystoteles

Pozdrawiam :mrgreen:
Awatar użytkownika
Strażowy
Posty: 1000
Rejestracja: 17 gru 2020, 16:30
moja flota: Gumotex x 2 : "Solar" & " Safari " 😁 💪
Dziękował(a):: 573 razy
Podziekowano: 169 razy

Re: Namiot a hamak (+ tarp)

Post autor: Strażowy »

Tarp uważam za genialny "przydaś" ;) , mała waga, dobrze skompresowany, z izolacją termiczną , u mnie wymiar 3x3 .
Hamak to zagadnienie ciekawe ale raczej nie dla każdego. Mnie akurat pasuje, często używam w pracy nawet w chłodne miesiące ( taki trening przed chłodnymi spływami :mrgreen: ) . "Banan" jest niekoniecznie wygodny więc planuje uszycie za poradą jednego ze znanych tutaj panów hamaka z rozporami na końcach , wtedy mamy prostokątne leżonko lub siedzonko . Można je dodatkowo uzbroić w izolację od spodu ( ocieplenie ) , moskitierę no i na górę wspomniany tarp 8-)
Za chwil kilka planuje uszycie markizy do minikampera więc pan kuśnierz ogarnie wygodniejszą wersję hamaczyska.
" Przygoda warta jest każdego trudu ..." - Arystoteles

Pozdrawiam :mrgreen:
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 909
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 416 razy
Podziekowano: 166 razy

Re: Namiot a hamak (+ tarp)

Post autor: Ra$ »

Tak, to czytałem (ten opis produktu). Z tą uniwersalnością to masz sporo racji, dlatego nie rzucam się. Podoba mi się natomiast że można używać tego jako samego daszku... Moje użytkowanie nie przekroczy 4 tygodni w roku :) - choć zapewne bardzo bym chciał...
ODPOWIEDZ