Komputery komputery

Awatar użytkownika
rawa
Posty: 892
Rejestracja: 18 gru 2020, 23:42
Dziękował(a):: 123 razy
Podziekowano: 223 razy

Znikające dane z dysku zewnętrznego - ratunek

Post autor: rawa »

Potrzebowałem odkurzyć stare dane z jednego z dysków zewnętrznych USB, niemałe było zdziwienie jak zobaczyłem plików zero , pojemność zero i na dodatek jeszcze niedostępny.
W takich momentach robi się ciepło jak jesteś świadom co tam miałeś cennego, a więc wojna.
Nie mam na stałe zainstalowanego oprogramowania do odzyskiwania danych, zdałem się na opinie w sieci i to był błąd.
Pierwszy poszedł w użycie darmowy program Recuva , faktycznie niezła kurwa , już po 14 godzinach analizy uszkodzonego dysku zostałem poinformowany że maksymalny pakiet odzyskanych danych za free to 1GB a 522GB w moim przypadku.
A ile mi pytań zadał jak zacząłem szybko wycofywać się z jego usług - nie zliczyłem, a może jednak , a są rabaty i takie tam.
Unikać szerokim łukiem jeśli zajmujesz się odzyskiwaniem danych od przypadku do przypadku.
recuwa.jpg
recuwa.jpg (13.23 KiB) Przejrzano 1311 razy
Następny zawodnik to program to TestDisk & PhotoRec , po wnikliwej analizie opisu czy oby na pewno darmowy i bez ograniczeń znowu straciłem (no prawie) całą noc na analizę twardego.
Unikać szerokim łukiem jeśli zajmujesz się odzyskiwaniem danych od przypadku do przypadku.
drill.jpg
drill.jpg (20.12 KiB) Przejrzano 1311 razy
Mocno poirytowany zainstalowałem 3 program ...... i bajka inny śwoat , wszystko proste miłe i przyjemne żyć się chce.
Nie była potrzebna instrukcja obsługi, program poza odzyskiwaniem danych ma sporo innych możliwości, wersja polska.
Zrobił wszystko co chciałem bez uwag i szemrania.
W nagrodę może zostać na mojej maszynie na stałe :)
Polecam gorąco !!!

Lazesoft Recovery Suite i wszystko jasne
laze.jpg
laze.jpg (175.64 KiB) Przejrzano 1311 razy
Awatar użytkownika
Strażowy
Posty: 1000
Rejestracja: 17 gru 2020, 16:30
moja flota: Gumotex x 2 : "Solar" & " Safari " 😁 💪
Dziękował(a):: 573 razy
Podziekowano: 169 razy

Re: Komputery komputery

Post autor: Strażowy »

dzięki rawa, czasem warto się wspomóc, pewien czas temu uszkodziliśmy dysk przenośny, było tam sporo pamiątkowych, rodzinnych fot....gościu odzyskał większość choć nie wszystkie ale skasował solidnie - 👏Ty
" Przygoda warta jest każdego trudu ..." - Arystoteles

Pozdrawiam :mrgreen:
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 912
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 421 razy
Podziekowano: 166 razy

Re: Komputery komputery

Post autor: Ra$ »

Więc moje ogólne odczucia z instalowania programów "z internetu" są podobne. Jest ogromna masa chłamu który na siłę usiłuje nam wcisnąć różne rzeczy (reklamy, strony startowe, inne programiki) albo usiłuje dowiedzieć się o nas jak najwięcej (i tu Rawa dzięki za rekomendację). Między innymi dlatego wolę Linuksa gdzie jest pod tym względem dużo lepiej, a programów jest też dużo. Swoją drogą do odzyskiwania danych nie szukałem ;)
Awatar użytkownika
rawa
Posty: 892
Rejestracja: 18 gru 2020, 23:42
Dziękował(a):: 123 razy
Podziekowano: 223 razy

Aplikacja mobilna Stellarium Mobile Free – Mapa Gwiazd

Post autor: rawa »

Tym razem dotyczy to smartfona, ale może to nawet lepiej bo prawie zawsze jest pod ręką.
Od dawna interesuję się astronomią, mam trochę sprzętu i sporo obserwacji (zarwanych nocek) więc jestem w temacie.
Stellarium Mobile Free – Mapa Gwiazd darmowa aplikacja po polsku zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie.
Jeśli choć trochę interesuje ciebie nocne niebo warto ją mieć choćby na chwilę.
Nie będę tu niczego opisywał zrobione to jest z rozmachem, szokuje wręcz dokładność mapy nieba i fantastyczna funkcjonalność.
.
d1.jpg
.
d2.jpg
.
d3.jpg
.
d4.jpg
Awatar użytkownika
rawa
Posty: 892
Rejestracja: 18 gru 2020, 23:42
Dziękował(a):: 123 razy
Podziekowano: 223 razy

Windows 11 na pokładzie

Post autor: rawa »

Przy okazji zakupu nowego laptopa, dokonałem przesiadki na Win11.
Stary ASUS z 2013 roku po wielu modyfikacjach nadal stoi i pracuje obok i nie mam sumienia wynieść go nawet na strych.
vovo.jpg
Nowy win oczywiście przechodzi swoje epizody wieku niemowlęcego ale nie napotkałem oporu materii, system ma nowe ciekawe rozwiązania i mi się podoba.
I jeśli będzie normą za kilka lub kilkanaście miesięcy wolę być na bieżąco już teraz.
Łukasz
Posty: 262
Rejestracja: 22 gru 2020, 12:42
moja flota: canoe 14` na płaskie
Critical Mass na wyboje ;)
Dziękował(a):: 6 razy
Podziekowano: 50 razy

Re: Komputery komputery

Post autor: Łukasz »

wiele osób nie przesiądzie się na win 11 z prostego powodu, większość zasobów kompa zjada system operacyjny, co jest bez sensu
w porównaniu do 10 wymagania są z kosmosu
zrobiłem sobie chwilowy upgrade i okazało się że prędkość procesów znacząco spadła, gry pogubiły po kilkanaście/kilkadziesiąt klatek :mrgreen:

nie mam słabego sprzętu, powiedział bym że nawet całkiem mocny (jak na domową stacje do zabawy :mrgreen: )
wróciłem do 10, szkoda mi się denerwować :mrgreen:


a co do rozwiązań nowego win11, widać to, że deweloperzy od 10 to są ludzie którzy rozwijali linuxy (bądź bardzo mocno są zainspirowani :mrgreen: ) masa rozwiązań jest prawie kserówką z rozwiązań niektórych dystrybucji, czy to źle? uważam że nie

linuxy dawno już nie są straszne i nie trzeba się bardzo męczyć, ostatnio kuzyn który pożyczył się laptopa dopiero po 2 tygodniach zorientował się że nie lata na windowsie :mrgreen:
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 912
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 421 razy
Podziekowano: 166 razy

Re: Komputery komputery

Post autor: Ra$ »

No proszę, czyli nie tylko ja tak myślę...
Awatar użytkownika
rawa
Posty: 892
Rejestracja: 18 gru 2020, 23:42
Dziękował(a):: 123 razy
Podziekowano: 223 razy

Re: Komputery komputery

Post autor: rawa »

Jeszcze nie widziałem aby procesory zwalniały po instalacji innego systemu, pewno chodziło o średnią jego zajętość przez system.
Nowy system nigdy nie ma niższych wymagań od poprzednika.
Tak wyglądają zużyte zasoby u mnie, więc to trochę coś innego niż wyżej napisane.
w11.jpg
Wymiany systemu nie robi się na czuja, no i niestety trzeba się trochę nauczyć, ale można też ponarzekać.
Mój drugi laptop firmy ASUS z 2013 ma Win10 i teoretycznie nie nadaje się sprzętowo pod 11.
Oczywiście można go już też instalować Win11 na starszym sprzęcie, ale może to jest właśnie powód mniejszych osiągów.
Nigdy nie byłem entuzjastą Windowsa i Microsoftu i nigdy też nie miałem wątpliwości że ten system rządzi na rynku.
To koledzy zwiastują wycofanie Win11 z rynku ?
Moim zdaniem z każdym dniem nowe okna będą zyskiwały na nowych sterowniach do sprzętu do gier, na nowych funkcjach i aktualizacjach.
Łukasz
Posty: 262
Rejestracja: 22 gru 2020, 12:42
moja flota: canoe 14` na płaskie
Critical Mass na wyboje ;)
Dziękował(a):: 6 razy
Podziekowano: 50 razy

Re: Komputery komputery

Post autor: Łukasz »

masz racje chodzi o zajętość przez system, zbytni skrót myślowy użyłem, przepraszam
dla średnioprzeciętnego zjadacza chleba nie jest to wielki problem, natomiast jeśli to co robisz jest definiowane przez wolne zasoby obliczeniowe to zaczyna być siara, i to duża
zdarzyło mi się że win 11 wyciął mi 4 rdzenie z 16 "dla siebie" co dla mnie jest wydłużeniem pracy o 5-15 minut, niby niewiele, tylko pomnóż to razy 10 w ciągu dnia ;)

możliwe że za jakiś czas kiedy ten system będzie lepiej przystosowany, zarówno programy będą lepiej przystosowane do pracy z nim to nie będzie problemem,
powiem tak nie od parady większość specjalistycznych sprzętów działa dalej na XP :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: i tak XP dalej ma wsparcie (pomimo zaprzeczeń micro)
Awatar użytkownika
rawa
Posty: 892
Rejestracja: 18 gru 2020, 23:42
Dziękował(a):: 123 razy
Podziekowano: 223 razy

Re: Komputery komputery

Post autor: rawa »

Jakiś tydzień temu oddałem po konfiguracji wystawowego nowego laptopa , czyściutki nowiutki Win10.
https://allegro.pl/oferta/laptop-fujits ... M2RmZmI%3D
I 2 dni później telefon i lament córki znajomego nie działa internet, że wszystko tnie itp itd.
Poprosiłem aby znajomy sam odpalił laptopa (bez córki) i stwierdził, że wszystko jest w normie.
Wieczorem tego samego dnia wyczytałem o awarii Firefoxa, a wiec nie zawsze sprzęt jest winien.
ff.jpg
.
Myślę, że większe dylematy odnośnie wydajności okienek mogły być między przesiadką z Win7/8 na Win10 niż obecnie.
ODPOWIEDZ