Komputery komputery

Awatar użytkownika
rawa
Posty: 892
Rejestracja: 18 gru 2020, 23:42
Dziękował(a):: 123 razy
Podziekowano: 223 razy

Komputery komputery

Post autor: rawa »

Kiedyś magiczne słowo komputer , dzisiaj podstawa egzystencji w każdym prawie domu.
Praca , szkoła, radio, tv, kino i inna rozrywka, poczta, bank, przyjaciele, biblioteki, urzędy, chciało by się dopisać wybory ........ i dużo dużo więcej.

Chyba i w tym miejscu nie ma nikogo kto korzysta na forum tylko z telefonu który także jest komputerem.
Pamiętam radosne czasy "składania" sprzętu, wyjazd na wrocławską giełdę po części zamówione przez innych na 4 komputery, kupiłem dla 5 maszyn i ta ostatnia była za darmo :lol: .
Dzisiaj obudowa Big Tower u kogoś w domu musiałaby wzbudzić uśmiech.
Dzisiaj komputery można otrzymać za darmo , za symboliczne pieniądze i wszędzie można spotkać niesamowite okazje i bardzo dobrze.

Swojego obecnego Laptopa Asus X75VB kupiłem w 2013 roku, decyzją wyboru był głownie stosunkowo duży 17" ekran.
Całkiem dorosły wiek jak na komputer , ale wiadomo co z czasem się dzieje z wydajnością.
Postawiłem na modernizację jakieś 2 lata temu.
nowy procesor za 80 zł
dodatkowa pamięć za 150zł
dodatkowy dysk SSD w miejsce mało użytecznej nagrywarki za 200zł

Maszyna ożyła mam już na pokładzie Win10 i nic nie zapowiada abym miał ją wymienić.
Ostatnio zdecydowanie więcej mam pracy "domowej" i na zlecenie więc nie mógłbym się zupełnie obyć bez tego sprzętu.

Zakupiłem ostatnio powystawowy monitor firmy NEC 22" (jeszcze jedzie) za niewielkie pieniądze.
Sprzęt rewelacyjny, ma super parametry wyświetlanego obrazu, czujnik obecności osoby przed monitorem, hub 4portowy USB i jeszcze inne.
komp1.jpg
komp1.jpg (14.95 KiB) Przejrzano 1348 razy
Kiedy chciałem się o nim więcej dowiedzieć trafiłem na oferty z ceną prawie 1200 zł, takie momenty cieszą
https://www.euro.com.pl/monitory-led-i- ... lsrc=aw.ds
Awatar użytkownika
Hegemon
Posty: 776
Rejestracja: 17 gru 2020, 18:05
Dziękował(a):: 93 razy
Podziekowano: 134 razy

Re: Komputery komputery

Post autor: Hegemon »

Rawa :D
Ja nadal mam swoją pierwszą PC maszynę zakupioną w ZESZŁYM WIEKU :D
Kosztowała ponad 500 tysięcy złotych :-)
Gamatronik 80286 8-12Mhz (po właczeniu trybu TURBO), 512kb pamieci.
Kiedyś był dysk 20Mb FMF. Komp chyba sprawny, tylko spalił sie monitor VGA, poczatkowo był bursztynowy Hercules.

Teraz bawię się na starym I5 z 27 calowym Samsungiem, ale będę wkrótce zmieniał na 43 cale.
Jestem generalnie wrogiem nowych, niesprawdzonych rozwiązań.
Nadal używam Cool Edit 2000, starego ACDSee, Win Commandera itp.
A winde najchętniej bym wywalił, ale nie ma obsługi Corela pod Mintem.

Notabene początki miałem na ZX Spectrum Plus.


Obrazek

Pozdrowionka

Wiciu
Jestem F I T ... Fajny I Tłusty :D
Awatar użytkownika
rawa
Posty: 892
Rejestracja: 18 gru 2020, 23:42
Dziękował(a):: 123 razy
Podziekowano: 223 razy

Re: Komputery komputery

Post autor: rawa »

Takich maszyn to chyba w muzeum juź nie ma, te miałem ZX Spectrum (zwykłe)
Awatar użytkownika
rawa
Posty: 892
Rejestracja: 18 gru 2020, 23:42
Dziękował(a):: 123 razy
Podziekowano: 223 razy

Re: Komputery komputery

Post autor: rawa »

Mam wątpliwości czy kalkulator ruszy na takim sprzęcie a raczej pewność źe nie , daj znać.
Łukasz
Posty: 261
Rejestracja: 22 gru 2020, 12:42
moja flota: canoe 14` na płaskie
Critical Mass na wyboje ;)
Dziękował(a):: 6 razy
Podziekowano: 50 razy

Re: Komputery komputery

Post autor: Łukasz »

pierwszy był u mnie Timex och co to były za czasy :D
potem długo nic i dopiero po studiach jakieś własne składania kompów z części pozyskanych od znajomych :D
potem era laptopów.... tak że teraz w sumie mam 2 komputery laptok mały HP 12 cali (z wymienionym w zasadzie całym środkiem, robi lepiej niż nowe :D

stacjonarniy komputer zrobiłem sobie rok temu żeby w CP2077 pograć, teraz używam go także do obróbki obrazów medycznych i w zasadzie wszystkiego
forma ITX czylki skrzyneczka 35cmx20cmx24cm (mogłą być mniejsza ale miała obsługiwać pełnowymiarowe karty graficzne) płyta Gigayte Aoruz z BT i WiFi, procek Ryzen2700x, pamięć 16GB 3000MHz karta Evega 960 4GB dysk NVMe i SSD żeby szybko było, no i na tym zestawie CP2077 śmiga aż miło w 50-60 klatkach i 2,5k rozdzielczości :D na ustawieniach wysokich ;) o ulubionym wiedźminie wspomne tylko że monitor nie wyrabia klatkarzu nawet w Nowigradzie (75MHz)
cena za całość 1980pln (oczywiście nie wszystko nowe, ale wszytko na gwarancji)
tak że dalej warto samemu sobie poskładać kompa
Awatar użytkownika
jack
Posty: 105
Rejestracja: 17 gru 2020, 20:58
Lokalizacja: Zawiercie
moja flota: Twist1/2, Palava
Dziękował(a):: 56 razy
Podziekowano: 43 razy

Re: Komputery komputery

Post autor: jack »

Też miałem Timexa, w dodatku z przystawką AY 8-)
Awatar użytkownika
rawa
Posty: 892
Rejestracja: 18 gru 2020, 23:42
Dziękował(a):: 123 razy
Podziekowano: 223 razy

Re: Komputery komputery

Post autor: rawa »

@Łukasz, bardzo ciekawy zestaw, myślę źe unikalny w duźej skali :)
To dowód na to źe, doskonale wiesz czego chcesz i podobnie na bieźąco jesteś z tą techniką , gratuluję.
Łukasz
Posty: 261
Rejestracja: 22 gru 2020, 12:42
moja flota: canoe 14` na płaskie
Critical Mass na wyboje ;)
Dziękował(a):: 6 razy
Podziekowano: 50 razy

Re: Komputery komputery

Post autor: Łukasz »

@rawa, nie jestem od dawna na bieżąco, po prostu sprawdziłem co potrzebuje, zrobiłem rozpoznanie wśród znajomych czy to czy tamto się do czegoś nadaje, oglądnąłem kilka filmów na jutubie jak poskładać kompa do 1000/1500/2000 itp itd, (na przykład nie miałem pojęcia o certyfikatach zasilaczy :mrgreen: ) mała konsultacja co do karty graficznej czy to wydoli (to się trafiło akurat niedaleko w dobrej cenie) ogólnie jeśli wybierzesz sobie procesor+płyte to jakoś się samo poukłada, oczywiście taki zestaw jak mój można zrobić duuużo taniej, na przykład wybierając obudowę normalnej wielkości z płytą główną normalnej wielkości, oszczędzamy jakieś 250-300 PLN ale dla mnie kwestia noszenia ze sobą też miała znaczenie
komputer wkładam do torby idąc do pracy, gdzie dużo rzeczy robie na nim (bo szybciej i wygodniej),

@ jack AY to byłą ta "karta dźwiękowa" do Timexa/ZX?
Awatar użytkownika
jack
Posty: 105
Rejestracja: 17 gru 2020, 20:58
Lokalizacja: Zawiercie
moja flota: Twist1/2, Palava
Dziękował(a):: 56 razy
Podziekowano: 43 razy

Re: Komputery komputery

Post autor: jack »

Dokładnie tak 'Łukasz', o ile dobrze pamiętam AY dawał trzy osobne kanały. Na tamte czasy to był wypas, prawdziwe hi-fi :lol:
Łukasz
Posty: 261
Rejestracja: 22 gru 2020, 12:42
moja flota: canoe 14` na płaskie
Critical Mass na wyboje ;)
Dziękował(a):: 6 razy
Podziekowano: 50 razy

Re: Komputery komputery

Post autor: Łukasz »

jack pisze: 28 sty 2021, 20:27 Dokładnie tak 'Łukasz', o ile dobrze pamiętam AY dawał trzy osobne kanały. Na tamte czasy to był wypas, prawdziwe hi-fi :lol:
zazdro, u mnie niestety tylko normalne piskanie midi było :mrgreen: ale to czekanie 20-30 minut na wgranie gry, i czy przypadkiem dobrze się wgra... bezcenne :mrgreen:

@rawa ja też kupiłem swojego AOC za jakieś śmieszne pieniądze (31cali) w opisie miał mieć pękniętą obudowę z tyłu.... kilka razy oglądałem gdzie to może być nie znalazłem, oczywiście gwarancja normalna z wyłączeniem pękniętej obudowy :mrgreen:
ODPOWIEDZ