Ciekawe gadżety

Łukasz
Posty: 261
Rejestracja: 22 gru 2020, 12:42
moja flota: canoe 14` na płaskie
Critical Mass na wyboje ;)
Dziękował(a):: 6 razy
Podziekowano: 50 razy

Re: Ciekawe gadżety

Post autor: Łukasz »

Strażowy pisze: 01 lis 2021, 22:09 w bagażniku jakiegoś pojazdu (kuferku moto) ok
jednak dalej będe twierdził że karczownik i/lub piłka ręczna będą lepsze :shock:
ale to moje zdanie ;)
Awatar użytkownika
Marcel
Posty: 321
Rejestracja: 20 gru 2020, 20:29
Dziękował(a):: 18 razy
Podziekowano: 116 razy

Re: Ciekawe gadżety

Post autor: Marcel »

Troche inny ciekawy gadzet.

Gdzies tam kolatalo po glowie jak zmniejszyc objetosc bagazu. Przy sparku to wyjatkowo istotne.

Kupilem sobie kamizelke plywacka zamiast kamizelki asekuracyjnej. O taka:

Obrazek

Bez powietrza zajmuje miejsca tyle co nie. Po napompowaniu ma jakies 4.5 kg wyporu czyli tak jak zwykla asekuracyjna.

Jedyny mankamet to przepisy. To jest kamizelka plywacka a nie asekuracyjna czy ratunkowa. Nie da sie jej 'zarejstrowac' jako asekuracyjnej bo przy nich jest wymog ze maja dzialac bez wczesniejszego przygotowania. A tą trzeba nadmuchac.
Łukasz
Posty: 261
Rejestracja: 22 gru 2020, 12:42
moja flota: canoe 14` na płaskie
Critical Mass na wyboje ;)
Dziękował(a):: 6 razy
Podziekowano: 50 razy

Re: Ciekawe gadżety

Post autor: Łukasz »

możesz zainstalować pojemniczek CO2 aktywowany zrywką i po problemie dmuchania
Awatar użytkownika
Hegemon
Posty: 776
Rejestracja: 17 gru 2020, 18:05
Dziękował(a):: 93 razy
Podziekowano: 134 razy

Re: Ciekawe gadżety

Post autor: Hegemon »

Nie wiem czy dobry dział...

W związku ze straszeniem mnie dniami bez prądu zacząłem się zastanawiać nad generatorem prądu
bo przecież ogrzewanie mam wymuszone pompami.
Po zastanowieniu stwierdziłem, że przecież mam 2 GENERATORY AWARYJNE, czyli dwa auta. Teraz jest temat wyboru
przetwornicy napięcia. Mam aku 100Ah i świetną instalację ładowania tego aku w ciągu dnia,
czyli zestaw łodzi solarnej Kontra :-)
Interesuje mnie ta zabawka, może ktoś ma i oceni:

https://tooles.pl/przetwornica-ups-awar ... 500w-prz83


Pozdrowionka
Jestem F I T ... Fajny I Tłusty :D
Łukasz
Posty: 261
Rejestracja: 22 gru 2020, 12:42
moja flota: canoe 14` na płaskie
Critical Mass na wyboje ;)
Dziękował(a):: 6 razy
Podziekowano: 50 razy

Re: Ciekawe gadżety

Post autor: Łukasz »

ostatni rok w zasadzie spędziłem na grzebaniu w temacie przetwornic, układów zasilania dodatkowych akumulatorów oraz zmiany 12Vna 230V i odwrotnie :mrgreen:
jeśli mówimy o przetwornicy DC/AC 12/230V musimy stwierdzić do czego nam ona potrzebna, jeśli będzie tym napędzany jakikolwiek silnik to potrzebujemy prawdziwej sinusoidy (to zwiększa koszty znacznie) jeśli na tym ma chodzić czajnik/laptop/komputer to może być cokolwiek byle by wydalało mocą
jeśli zaś chodzi o samą opłacalność, czy też jak kto woli przełożenie wydatków na zyski, dobra przetwornica jest w cenie niewiele mniejszej niż generator prądu ,który będzie bardziej wydajny jeśli chodzi o zasilanie domu, druga sprawa instalacja w domu musi być przygotowana do awaryjnego zasilania z generatora, musi być główny wyłącznik prądowy (i musimy pamiętać o wyłączeniu go zanim podłączymy generator, jakikolwiek)
generator będzie miał też przewage tego że obsłuży nam 3 fazy a przetwornica tylko jedną, i trzeba pamiętać o tym że wiele nowych domów ma pomieszane fazy
wiadomo możemy kupić chińczyka za pare stówek, ale trzeba dokładnie sprawdzić ile ma rzeczywiście wydajności i czy na prawde ma prawdziwą sinusoidę, takie przetwornice to koszt koło 1000pln w górę, do tego należy też dodać zużycie komponentów pojazdu (alternator i cała reszta pojazdu pracująca na postoju)
wniosek mój jest taki, jeśli mamy dom i chcemy go zabezpieczyć awaryjnie przed utratą prądu to kombinacja panele słoneczne/generator prądu jest najlepsza kwestia tego czy chcemy do tego podłączać UPSa czy nie to inna sprawa (najdroższa część instalacji zabezpieczeń prądowych)

nie twiedze że nie ma dobrych przetwornic tańich, są tylko trzeba wiedzieć do czego nam ona potrzebna ;)
Awatar użytkownika
Hegemon
Posty: 776
Rejestracja: 17 gru 2020, 18:05
Dziękował(a):: 93 razy
Podziekowano: 134 razy

Re: Ciekawe gadżety

Post autor: Hegemon »

OK, Łukaszu, temat znam ogólnie bo mój teść dawno temu był kontrolerem linii najwyższych napięć.
Badał wypadki porażenia monterów bo ktoś na wsi podczas prac konserwacyjnych linii wpuścił w sieć prąd z generatora.
Ja mieszkam jakieś 150m od GPZ-tu i na razie miałem tylko 1 wyłączenie od 15 lat.
Potrzebuję WYŁĄCZNIE dobrej przetwornicy, która zasili mi kominek z płaszczem wodnym lub piec gazowy,
czyli maksymalnie 180W. Czyli może być ciemno (chociaż cały dom w ledach), ale musi być ciepło.

Pozdro
Jestem F I T ... Fajny I Tłusty :D
Awatar użytkownika
rawa
Posty: 892
Rejestracja: 18 gru 2020, 23:42
Dziękował(a):: 123 razy
Podziekowano: 223 razy

Re: Ciekawe gadżety

Post autor: rawa »

W 2017 roku po wichurach w zachodniej części kraju byłem 74 godziny bez prądu.
Kiedy wyłączą prąd nigdy się nie myśli że będzie to trwało tak długo, ale słupy padły w szczerym polu i tyle zeszło czasu.
Na szczęście nie był to sezon grzewczy choć październik, ale kiedy stało się wiadome że to raczej sprawa dni a nie godzin trzeba było opracować plan działania.
1. Ewakuacja lodówki i zamrażarki po rodzinie.
2. Wyłączenie na amen zasilania budynku.
2. Wyznaczenie urządzeń które mają działać i połączenie ich przedłużaczem ( nie jednym) to był laptop, ładowarki, kawałek oświetlenia i akwarium 700l.

Właśnie na wyposażeniu aqua mam przetwornicę 800W i akumulator 56Ah , do pracy poszło też zasilanie pływadła 100Ah.
W akwarium chodziły normalnie tylko filtry, wodę pobraną z akwarium dogrzewałem na gazie w 20l garze.
Po wyczerpaniu akumulatorów odpalałem samochód a ten szybko i sprawnie ładował akumulatory i tak w kółko do skutku, czasami trzeba było wstawać w nocy , w tym czasie oczywiście urlop, ale obyło się bez strat, spalanie 1,3l LPG/h było do przeżycia, silnik pracował może z 8 godzin przez 3 dni.
Chodziło mi po głowie aby kupić agregat, ale w sumie była to pierwsza i jedyna taka sytuacja raz na 10 lat więc odpuściłem.
Daliśmy radę 3 dni bez prądu, to i teraz nawet wyłączenia na dzień czy dwa nie straszne.
Nie wiem tylko dlaczego "rządzący" straszą blackoutem, ale tu już mnie nic nie zdziwi.
black.jpg
Łukasz
Posty: 261
Rejestracja: 22 gru 2020, 12:42
moja flota: canoe 14` na płaskie
Critical Mass na wyboje ;)
Dziękował(a):: 6 razy
Podziekowano: 50 razy

Re: Ciekawe gadżety

Post autor: Łukasz »

Hegemon pisze: 04 gru 2021, 18:23 ...
Potrzebuję WYŁĄCZNIE dobrej przetwornicy, która zasili mi kominek z płaszczem wodnym lub piec gazowy,
czyli maksymalnie 180W. Czyli może być ciemno (chociaż cały dom w ledach), ale musi być ciepło.

Pozdro
czyli masz silnik (w pompie, bo prawdopodobnie jest obrotowa a nie membranowa, co jest rozsądne) to konieczna jest czysta soinusoida, jeśli pompa do napędzania obiegu nie jest pompą obrotową to nie ma znaczenia co zakupisz
ogólnie to zainwestował bym w UPSa
https://voltpolska.pl/zasilanie-awaryjn ... ryjny.html
coś w ten deseń (koszt koło 400pln) i do tego akumulator do głębokich rozładowań
na długotrwałe (kilkudniowe) braki dostaw prądu trzeba oczywiście wymyślić ładowanie akumulatora UPS czy to z paneli, czy z samochodu jak piszesz czy z agregatu (co będzie bardziej ekonomiczne w dłuższym okresie czasu


straszenie blackoutem wcale nie jest wymysłem rządzących, a raczej efektem ich głupich posunięć, to że u nas jeszcze tego tak bardzo nie widać to tylko kwestia tego że słabo odchodzimy od paliw kopalnych(dodatkowo mamy bum na fotowoltanike, który za chwile się skończy), jeśli pobór prądu wzrośnie w takim stopniu jak to zakłądają analitycy (samochody elektryczne, pompy ciepłą i tym podobne rzeczy) to nasz sieć energetyczna tego po prostu nie udźwignie, będzie miała ogromny nadmiar prądu w okresach letnich i ogromny niedobór w zimowych, i wyłączenia sieci będą się zdarzały, na zachodzie już zdalnie odcina się prywatne ładowarki samochodów w niektórych godzinach, a niestety to dopiero początek
Awatar użytkownika
Hegemon
Posty: 776
Rejestracja: 17 gru 2020, 18:05
Dziękował(a):: 93 razy
Podziekowano: 134 razy

Re: Ciekawe gadżety

Post autor: Hegemon »

Realizuje się mój pomysł sprzed 10 lat :-)

https://gadzetomania.pl/panel-sloneczny ... 576268512a
Jestem F I T ... Fajny I Tłusty :D
Awatar użytkownika
Hegemon
Posty: 776
Rejestracja: 17 gru 2020, 18:05
Dziękował(a):: 93 razy
Podziekowano: 134 razy

Re: Ciekawe gadżety

Post autor: Hegemon »

Zakupiłem zgrzewarkę ogniw, oryginalną, chińską, niepodrabianą ... ;)

https://allegro.pl/oferta/zgrzewarka-pu ... 0049720623

Pierwsze podejście i ........doooooopa, nie działa :roll:
To znaczy dwie blaszki zgrzewa, ale blaszkę do elektrody ogniwa już nie.

Już myślałem że zakup równie korzystny jak instynkt przetrwania lemingów, ale
podumałem, poczytałem w necie i teraz jest OK.

1. przy montażu trzeba dokładnie oczyścić miedziane końcówki kabli, bo dwie były oryginalnie pokryte cienką warstwą lakieru
2. trzeba naostrzyć elektrody grzewcze bo oryginalnie są tępe i powierzchnia styku jest za duża
3. nie trzeba dusić elektrodami zgrzewanych blaszek na chama bo to więcej szkodzi niż pomaga

Chyyyba mi fota nieostra wyszła..............

Zasilanie to 100Ah Tuborg, daje radę :D
Załączniki
zgrzewarka.jpg
Jestem F I T ... Fajny I Tłusty :D
ODPOWIEDZ