Ciepła woda w domu ze słońca

Awatar użytkownika
Marcel
Posty: 321
Rejestracja: 20 gru 2020, 20:29
Dziękował(a):: 18 razy
Podziekowano: 116 razy

Re: Ciepła woda w domu ze słońca

Post autor: Marcel »

rawa pisze: 26 kwie 2021, 09:14 Wydaje się że kolektory dachowe z glikolem i pompką obiegową do grzania wody w domu zostały wyparte na dobre przez panele PV.
Tak wiele się nie zmieniło energia zamiast miedzianymi rurkami podróżuje teraz z dachu miedzianym przewodem :)
Kolega Ra$ zaintrygował mnie pomysłem użycia paneli do przygotowania c.w.u. bez integracji z siecią elektryczną.
Ra$ pisze: 25 kwie 2021, 10:51 Co do energetyki i paneli PV to ja na przykład planuję instalację samodzielnie, bez inwertera (falownika) w pełni na grzanie wody. Inwestycja rzędu max 3k zł, zero umów, zero certyfikatów, no może żeby zobaczył to ktoś z uprawnieniami SEP. Jak by ktoś był ciekaw szczegółów to niech pisze.
Ze znanej i przetestowanej instalacji.

5x panel 250W - aktualnie to około 2000pln.
1 przekeaźnik próżniowy DC - 70pln
grzałka z termostatem 150pln.


Panele na dach, kabel od paneli wypinamy do sktyków przekaźnika próżniowego a potem do grzałki bojlera.
Wysterowanie przekaźnika jest robione przez termostat zasilony 220C

Dlaczego tak? Bo nie da się zasilić termostatu 220V DC i go normalnie używać. Po kilku cyklach pracy blaszki się ze sobą stopią.
Dlatego musi być zastosowany dodatkowy przekaźnik w którym styki są w próżni - tam się iskra nie ciągnię.
Niestety ale DC ciągnie iskre dużo bardziej niż ac przez co przełączników ac nie da się normalnie używać dc.

Dlatego do tych zestawów z alle dają "invereter" co to sinusa nie widział. Bo dzięki niemu styki termostatu pracują tak jak należy.

Moc 1500 wp paneli, przy zastosowaniu pozycjionowania w pionie (raz na miesiąc zmieniamy nachylenie) zapewnia 100 litrów ciepłej wody dziennieprzez 5 miesięcy w roku.

To jest opis instalacji którą właściciel testuje już 7 rok, i rok w rok wartości sią niemal identyczne rok do roku.

Jest opcja kupienia dobrych używanych paneli po 300pln/250wp . Więc bardzo kombinując można zejść z ceną instalacji do ok 20000 za całośc.
Awatar użytkownika
rawa
Posty: 892
Rejestracja: 18 gru 2020, 23:42
Dziękował(a):: 123 razy
Podziekowano: 223 razy

Re: Ciepła woda w domu ze słońca

Post autor: rawa »

Marcel pisze: 26 kwie 2021, 13:59
To jest super przykład i jednocześnie prosty, zagotować wody nie można, jeśli tylko 100l wystarczy.
Oczywiście może być więcej, po częściowym zużyciu natychmiast jest grzanie to go świeżo weszło do zasobnika.
Jest też jeszcze jedno założenie, że część energii idzie w dym a poprawniej zostaje w panelach ale wielki problem to nie jest.
Przykład praktyczny to samo w sobie jest bezcenne.
Awatar użytkownika
rawa
Posty: 892
Rejestracja: 18 gru 2020, 23:42
Dziękował(a):: 123 razy
Podziekowano: 223 razy

Re: Ciepła woda w domu ze słońca

Post autor: rawa »

Ra$ pisze: 26 kwie 2021, 13:52 Troszkę nie rozumiem tego pomysłu. Co daje grzanie wodą powrotną z grzejników? Przecież to jest energia centralnego ogrzewania, a gdzie jest "brana" to w zasadzie obojętne.
Ja miałem inny pomysł - wstępne dogrzewanie wody za pomocą ciepłej wody pochodzącej np ze zlewozmywaka bądź wanny. Ta energia jest faktycznie tracona - a można by ją choć w części odzyskać.
Oprócz ciepłej wody na pewno jest centralne ogrzewanie np. z kotłem gazowym.
U mnie woda centralnego która wraca z kominka jest chłodniejsza tylko o 20-25 stopni od zasilania czyli przy 60 stopniach podgrzewamy wodę o 40 stopniach trochę ciepła.
Gdyby puścić taką wodę przez zasobnik wężownicą to odda ona powiedzmy następne 10 stopni przez pierwsze 2 godziny potem już tylko 4 albo 5.
Oczywiscie niczego za darmo tu nie ma, ale zimowy deficyt trzeba pokonać ale jest to łatwe i skuteczne rozwiązanie.
Można sobie wyobrazić że panele w zimie tą metodą w pewnym momencie będą podgrzewać wodę w obiegu c.o. (bardzo słabo).
Awatar użytkownika
Marcel
Posty: 321
Rejestracja: 20 gru 2020, 20:29
Dziękował(a):: 18 razy
Podziekowano: 116 razy

Re: Ciepła woda w domu ze słońca

Post autor: Marcel »

rawa pisze: 26 kwie 2021, 14:19
Marcel pisze: 26 kwie 2021, 13:59
To jest super przykład i jednocześnie prosty, zagotować wody nie można, jeśli tylko 100l wystarczy.
Oczywiście może być więcej, po częściowym zużyciu natychmiast jest grzanie to go świeżo weszło do zasobnika.
Jest też jeszcze jedno założenie, że część energii idzie w dym a poprawniej zostaje w panelach ale wielki problem to nie jest.
Przykład praktyczny to samo w sobie jest bezcenne.

Nic sie nie marnuje ;). Termostat w bojlerze jest ustawiony na 90*C. Jak jest dużo słońca to wodę ze zbiornika i tak trzeba rozcieńsczać zimną , więc sumarycznie wychodzi ok 200litrów ciepłej wody użytkowej. Ilość słońca spada, temperatura w zbiorniku też spada. Finalnie wpołowie września lub pod jego koniec jest 100litrów wody o temp 45 stopni, której już się nie rozcieńcza. Wtedy właściciel odpala CO i ciepłą wodę ma z podkowy.

Ten projekt był opisany bardzo dokładnie. Najpierw z wyliczeń mu wyszło że na 100litrów potrzebuje tylko czterech paneli ale potem zwiększył ilośc do pięciu, a finalnie do sześciu. ( w pierwszym wpisie sie pomyliłem - moc byla 1500Wp)

Sumarycznie zamknął się własnie w kwocie 2000 pln - montował wszystko samodzielnie. Tego typu instalacje zwróci się po 4-5 latach.
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 909
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 416 razy
Podziekowano: 166 razy

Re: Ciepła woda w domu ze słońca

Post autor: Ra$ »

Dzięki za konkrety Marcel, jak zwykle! Oczywiście obciążalność styków dla DC jest zupełnie inna, ale to powinno być napisane na styczniku. Próżniowy jak najbardziej! Czyli sprawa jest znana i działa od lat - jak pisał Rawa ta wiadomość to bardzo cenna sprawa!
rawa pisze: 26 kwie 2021, 14:59
Oprócz ciepłej wody na pewno jest centralne ogrzewanie np. z kotłem gazowym.
No więc właśnie - najczęściej tak jest i w zimie CWU jest przygotowywana przez piec gazowy. Można ją lekko dogrzać panelem :)
Awatar użytkownika
rawa
Posty: 892
Rejestracja: 18 gru 2020, 23:42
Dziękował(a):: 123 razy
Podziekowano: 223 razy

Re: Ciepła woda w domu ze słońca

Post autor: rawa »

Marcel pisze: 26 kwie 2021, 15:09
Nic sie nie marnuje ;).
Jeśli na instalacji mamy latem 4 razy więcej energii niż zimą i stałe zużycie ciepłej wody to albo energii brakuje zimą albo latem się marnuje , innej możliwości logika nie przewiduje :)
Myk z termostatem na 90 stopni zadziała pierwszego dnia drugiego będzie już dogrzewał z 70 do 90 stopni i będzie to krótkie letnie grzanie z niewykorzystaniem energii z paneli.
Jest to praktycznie sposób któremu trzeba zawierzyć i przystosować dla siebie, ale logiki i matematyki całkiem na bok bym nie odstawiał.
Awatar użytkownika
Marcel
Posty: 321
Rejestracja: 20 gru 2020, 20:29
Dziękował(a):: 18 razy
Podziekowano: 116 razy

Re: Ciepła woda w domu ze słońca

Post autor: Marcel »

Jest logika.

Latem ma dużo ciepłej wody.
Na jesieni i na wiosne ma wystarczająco ciepłej wody.
Zima ogrzewa wodę piecem co.

Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musi palić w piecu poza sezonem grzewczym.
Awatar użytkownika
rawa
Posty: 892
Rejestracja: 18 gru 2020, 23:42
Dziękował(a):: 123 razy
Podziekowano: 223 razy

Re: Ciepła woda w domu ze słońca

Post autor: rawa »

https://ekopulsar.pl/panele-fotowoltaiczne-kalkulator

Niezależnie od źródła i cen zakupu warto skonfrontować dla spokoju duszy dane wejściowe do grzania c.w.u. z kalkulatorem firmy która tym się zajmuje.
ek.jpg
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 909
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 416 razy
Podziekowano: 166 razy

Re: Ciepła woda w domu ze słońca

Post autor: Ra$ »

Co to znaczy? Kwota 341 tys złotych to koszt czego?
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 909
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 416 razy
Podziekowano: 166 razy

Re: Ciepła woda w domu ze słońca

Post autor: Ra$ »

Dobra to był chyba błąd. No ciekawa oferta, przyglądnę się...
ODPOWIEDZ