Ciepła woda w domu ze słońca

Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 909
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 416 razy
Podziekowano: 166 razy

Re: Ciepła woda w domu ze słońca

Post autor: Ra$ »

No dzięki dyskusji sam się mocno podszkoliłem. Pierwszy z brzegu regulator MPPT:
https://allegro.pl/oferta/regulator-ste ... H8QAvD_BwE
Awatar użytkownika
rawa
Posty: 892
Rejestracja: 18 gru 2020, 23:42
Dziękował(a):: 123 razy
Podziekowano: 223 razy

Re: Ciepła woda w domu ze słońca

Post autor: rawa »

Badaczom z niemieckiego Instytutu Fraunhofera ponownie udało się ustanowić nowy rekord świata w efektywności produkcji energii elektrycznej w ogniwie fotowoltaicznym.
Opracowano monolityczne ogniwo tandemowe złożone z krzemowych warstw półprzewodników z grupy III-V. Efektywność produkcji wyniosła 35,9 proc.
Nie tak dawno zachwyt był nad sprawnością 15 czy 17%.
Oczywiście trzeba czasu aż wynalazek przekuje się na produkcję o kosztach do akceptacji, ale zegar już tyka.

https://globenergia.pl/naukowcy-stworzy ... -359-proc/
.
nog.jpg
Awatar użytkownika
rawa
Posty: 892
Rejestracja: 18 gru 2020, 23:42
Dziękował(a):: 123 razy
Podziekowano: 223 razy

Re: Ciepła woda w domu ze słońca

Post autor: rawa »

WN.jpg
.
Po śmiertelności na COVID-19 druga zwycięska kategoria dla biało-czerwonych tym razem w Europie.
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 909
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 416 razy
Podziekowano: 166 razy

Re: Ciepła woda w domu ze słońca

Post autor: Ra$ »

No nikt się tym nie cieszy, ale to trochę wynika ze sztucznego wstrzymywania cen w poprzednich latach...
Druga sprawa to paradoksalnie jest to jeden z najważniejszych czynników wpływających na rozwój energetyki odnawialnej. Poważnie to skutkiem tego będzie rozwój np. instalacji solarnych. Masz takie dane Rawa? Rok do roku? Myślę, że bylibyśmy wysoko z tego co widzę wokół siebie.
Czyli jest to jedno z najbardziej proekologicznych działań rządu! ;) (o zgrozo!)
Awatar użytkownika
rawa
Posty: 892
Rejestracja: 18 gru 2020, 23:42
Dziękował(a):: 123 razy
Podziekowano: 223 razy

Re: Ciepła woda w domu ze słońca

Post autor: rawa »

Nie gromadzę danych na żaden temat, ani nikt mi ich nie podsyła.
W Google poszukiwanie czegokolwiek zajmuje mi do 15 sekund w wyborem wariantu odpowiedzi, jeśli pytanie ma dobrą konstrukcję :shock:

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-poda ... -akcyzowym
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 909
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 416 razy
Podziekowano: 166 razy

Re: Ciepła woda w domu ze słońca

Post autor: Ra$ »

Może zadałem pytanie zbyt obcesowo. Chodziło mi o to, że gdyby znaleźć porównanie podobne do tego, które przedstawiłeś można by wkleić. Znalezienie w internecie dokładnie tego, czego się szuka wcale nie jest kwestią 15 sekund. Oczywiście umiejętność zadania pytania jest kluczowa.
Jeżeli faktycznie potrafisz znaleźć zależność przyrostu fotowoltaiki w krajach europejskich rok do roku, proszę wklej, ja na razie nie znalazłem.
Link który przedstawiłeś to jak rozumiem kolejny aspekt sprawy - no bo tam nie ma danych porównawczych o których mówię.
Doprecyzowanie - moje wypowiedzi nie są próbą obrony rządu do którego mam poważne zastrzeżenia choć głównie w innych kwestiach. Natomiast nie lubię tonu w którym znajduje się wyłącznie statystyki w których Polska jest najgorsza. Niezależnie z jakim rządem. Lubię patrzyć na sprawy całościowo. Podwyżki były i to znaczne. Fakt uderza to w nas wszystkich. Ale one były głównie tak duże ostatnio - dlatego, że poprzednio (np. dla wygrania wyborów) były sztucznie wstrzymywane... I mnie to bardzo denerwuje...

PS. coś znalazłem:
Wzrost mocy w fotowoltaice w krajach UE do roku 2020 (w GW). Źródło: SolarPower Europe.
Obrazek
Artykuł:
https://www.gramwzielone.pl/energia-slo ... ropejskiej
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 909
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 416 razy
Podziekowano: 166 razy

Re: Ciepła woda w domu ze słońca

Post autor: Ra$ »

Awatar użytkownika
rawa
Posty: 892
Rejestracja: 18 gru 2020, 23:42
Dziękował(a):: 123 razy
Podziekowano: 223 razy

panele PVT

Post autor: rawa »

Konstrukcja urządzeń PVT opiera się zazwyczaj o klasyczne panele fotowoltaiczne oraz specjalną wężownicę zainstalowaną poniżej, podłączoną w sposób analogiczny do klasycznego kolektora słonecznego.
pvt.jpg
Ciekawa alternatywa o jednak wątpliwej opłacalności.
Niestety pomimo zalet technologii PVT prawdopodobnie nigdy nie będzie ona stosowana na szeroką skalę.
Jest to spowodowane nie tylko ceną takich paneli, która dwukrotnie przekracza cenę typowych paneli PV, ale również generowaniu przez nie dużo niższej temperatury CWU.
Znacząco niższa sprawność kolektorów w panelach PVT spowodowana jest przede wszystkim ich gorszą izolacją powodującą mniejszą selektywność przepływu ciepła oraz zużywaniem części promieniowania widzialnego na produkcję energii elektrycznej.
Co więcej podwyższona temperatura paneli fotowoltaicznych występuje tylko i wyłącznie w miesiącach letnich gdy zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową jest znikome.
Nie jest ona, także w warunkach polskich, na tyle wysoka by w znaczący sposób obniżyć produkcję energii elektrycznej.
Na chwilę obecną stosowanie PVT może być uzasadnione tylko i wyłącznie w przypadku dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową w miesiącach letnich, które występuje głównie u posiadaczy przydomowych basenów.
Mogłoby ono także sprawdzić się w instalacjach współpracujących z pompami ciepła.
Energia pochodząca z modułów fotowoltaicznych stanowiłaby wtedy zasilanie pompy a ciepło mogłoby być wykorzystywane do zasilania dolnego źródła ciepła.


https://www.kompaniasolarna.pl/slownicz ... astosowac/
ODPOWIEDZ