Thumb rule - czyli na chłopski rozum.

Awatar użytkownika
Marcel
Posty: 321
Rejestracja: 20 gru 2020, 20:29
Dziękował(a):: 18 razy
Podziekowano: 116 razy

Thumb rule - czyli na chłopski rozum.

Post autor: Marcel »

Taka sobie ciekawostka.

Co to jest thumb rule (zasada kciuka). Otóż jest to skrócenie wielu skomplikowanych obliczeń do kilku prostych zasad. W takim przypadku nie interesują nas obliczenia same w sobie, tylko to co mamy na wejściu i na wyjściu.

Skąd się wzięła sama nazwa? Ano z amerykańskiego wojska. Ta instytucja lubi mieć wszystko uproszczone tak żeby osoba z jak najmniejszymi kwalifikacjami dala radę. Dokładniej to thumb rule tyczył się oceny ryzyka przy wybuchach atomowych. Instrukcja wyglądała tak:

„Jeśli zobaczysz błysk, rzuć się płasko na ziemię i poczekaj na przejścia fali uderzeniowej. Potem wstań wystaw rękę w kierunku wybuchu i unieś kciuk do góry. Jeżeli jesteś w stanie zakryć kciukiem grzyb po wybuchu – to znaczy że jesteś całowicie bezpieczny.”

Dzięki temu cale skomplikowane obliczenia: moc vs wielkosc grzyba vs odleglosc od punktu zero, zostaly sprowadzone do prostego testu.

Podobne zastosowanie zasady kciuka funkcjonuje np. w transporcie. „Średnia prędkość pokonania trasy, to połowa prędkości maksymalnej z jaką możesz jechać” . Wprawdzie na ekspresówce pojedziesz z maksymalną, ale potem musisz przejechać przez miasto, postać na światłach i trochę skląć korki. Oczywiście dla jednej trasy możesz mieć 60 % Vmax dla innej 40% ale jak się zliczy sto czy dwieście tras to wychodzi się na połowę.

Jeszcze jednen przykład znalazłem w ichniej instrukcji odnośnie ocieplania domów.

- Odczuwalną finansowo zmianę dają każde dwa cale izolacji (5cm)
- Każdy poziom wyżej wymaga dołożenia jednej warstwy więcej.
- Dla izolacji nieciągłych dodaj jeszcze jedną warstwę.
- Przy jednostopowej izolacji scian, dom nie potrzebuje ogrzewania.

Więc zamiast cokolwiek liczyć robimy tak : fundament 5cm styropianu, ściany 10 , dach 15. Jeżeli dom jest szkieletowy to 10,15,20. Jeżeli chcemy mieć dom bez komina - 30cm na ściany, 35 na dach i 25 na fundament.
Awatar użytkownika
Ra$
Posty: 910
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:30
Lokalizacja: Kraków
moja flota: Canoe, żagle i inne pływadła
Dziękował(a):: 419 razy
Podziekowano: 166 razy

Re: Thumb rule - czyli na chłopski rozum.

Post autor: Ra$ »

znaczy jak chcemy nie palić to też chyba pozbyć się okien trzeba, no bo wietrzyć i tak nie wolno :)
Awatar użytkownika
miandas
Posty: 977
Rejestracja: 17 gru 2020, 15:31
Lokalizacja: wlkp
moja flota: old town camden 120, gumotex solar, gumotex twist 2.1
Dziękował(a):: 97 razy
Podziekowano: 311 razy
Kontakt:

Re: Thumb rule - czyli na chłopski rozum.

Post autor: miandas »

A z tą prędkością to święta prawda, bo mi komputer pokazuje w aucie taką średnia prędkość ever (nie kasowałem od zakupu auta) i wyszło 65 km/h. A głównie jeżdżę trasy, dość często autostrady, dość mało miasta.
droga zawsze nagradza
Awatar użytkownika
philozoph
Posty: 192
Rejestracja: 20 gru 2020, 21:16
Lokalizacja: Zielona Góra
moja flota: Pro Line Kanu 430
Dziękował(a):: 1 razy
Podziekowano: 66 razy
Kontakt:

Re: Thumb rule - czyli na chłopski rozum.

Post autor: philozoph »

Prognozowanie awarii sieci telekomunikacyjnych to bardzo skomplikowana dziedzina. Nie można w najmniejszym stopniu obliczyć gdzie i kiedy nastąpi awaria. Miliony algorytmów, tryliardy zmiennych wejściowych ... zawsze jest to sobota wieczór lub niedziela rano (urządzenia ponoć nie znają się na kalendarzu)
Kiedy w chłodnej morskiej wodzie moczę dłonie,
Mam przeczucie, że to jeszcze nie jest koniec…
ODPOWIEDZ