Przewożenie rowerów

Awatar użytkownika
Strażowy
Posty: 1000
Rejestracja: 17 gru 2020, 16:30
moja flota: Gumotex x 2 : "Solar" & " Safari " 😁 💪
Dziękował(a):: 573 razy
Podziekowano: 169 razy

Przewożenie rowerów

Post autor: Strażowy »

Cześć ...temat pewnie dotyczy sporej grupy ludzi , mnie od jakiegoś czasu ratuje platforma rowerowa na 4 rowery ( 50kg max ) montowana na hak pojazdu.
Ostatnio dosyć usilnie myślę nad autkiem typu bus-kamper. Często rowery wożone z tyłu przeszkadzają w dostępnie do drzwi.... wydumałem jak to obejść stosując mechanizm oparty na odchylaniu na bok całej platformy podobnie jak np koła zapasowe w 4x4.
Okazuje się że są już gotowe takie rozwiązania i nazywają się : uchwyt nożycowy na hak



...więc teraz będzie temat do ogarnięcia po wakacyjnym odpoczynku 😁
" Przygoda warta jest każdego trudu ..." - Arystoteles

Pozdrawiam :mrgreen:
Łukasz
Posty: 261
Rejestracja: 22 gru 2020, 12:42
moja flota: canoe 14` na płaskie
Critical Mass na wyboje ;)
Dziękował(a):: 6 razy
Podziekowano: 50 razy

Re: Przewożenie rowerów

Post autor: Łukasz »

sprawa od dawien dawna znana w "światku offroadowym" kwestia przewożenia ponadnormatywnego koła zapasowego albo 2 nawet,
teraz kilka kwestii, taki zestaw na hak ma kilka wad, od razu uniemożliwiamy zapięcie czegokolwiek poza rowerami na hak, druga sprawa większość współczesnych haków ma niską dopuszczalną mase nacisku (70-100kg, te w busach niestety też), prostym rozwiązaniem jest zrobienie tego bagażnika zamiast do haku to motowanego do zderzaka (tak się robi w terenówkach) lub bocznie do nadwozia (w samochodach bez ramy)
z plusów zostaje nam dalej funkcjonalność haka holowniczego, nośność naszego bagażnika nie jest ograniczona naciskiem na kule haka
druga sprawa w momencie kiedy chcemy zrobić sobie taką przyczepkę ale jedyne miejsce montażu to hak, lepiej zrobić montaż nie na kule a zamiast kuli, czyli bezpośrednio do belki haka (ma większą wytrzymałość)
trzecia sprawa już kosmetyczna to gniazdo, według ostatnich zmian w przepisach taka platforma musi mieć wszytkie światła pojazdu, więc konieczne jest gniazdo 13 pinowe nie 7 a platforma koniecznie musi mieć światło cofania i światło p/mgielne

pomysł sam w sobie zacny ;)
ODPOWIEDZ